Blog

Rozstępy po ciąży – jak sobie radzić?

Badania statystyczne wskazują, że rozstępy po ciąży występują u nawet 60% młodych mam. Pomimo tego, że są one w zupełności naturalnym następstwem rozciągania się skóry, to sprawiają kompleksy wielu kobietom. Na szczęście pojawienie się rozstępów nie oznacza, że już nigdy nie będziesz mogła pokazać się w bikini. Istnieją skuteczne sposoby na likwidację rozstępów lub ich częściowe ukrycie z pomocą chirurgii plastycznej. Sprawdź jak sobie z nimi poradzić!

Czym są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy po ciąży to w rzeczywistości uszkodzenia tkanki skórnej powstają z powodu jej nadmiernego rozciągania. Są efektem gwałtownego przyrostu wagi ciała – kazwyczaj w trakcie ciąży kobiety zwiększają czasowo masę ciała o nawet kilkanaście kilogramów. Do tego nie bez znaczenia są towarzyszące zmiany hormonalne i zwiększenie poziomu kortyzolu. Rozstępy mają postać nierównomiernych pasków, które z upływem czasu ciemnieją i zmieniają kolor na perłowy. Sygnałem ich powstawania może być delikatne swędzenie w miejscach, gdzie dochodzi do przecięcia włókien. Oprócz brzucha można je również zaobserwować na udach, piersiach i pośladkach.   

Skuteczne sposoby na rozstępy

Za powstawanie rozstępów odpowiada wiele czynników, które nie są jednoznaczne. Warto wiedzieć, że już od samego początku trwania ciąży trzeba dbać o zbilansowaną dietę oraz używać odpowiednich kosmetyków, które mogą zapobiec ich powstawaniu. 

Smaruj brzuch i uda czystym, naturalnym olejem

Kilka razy w tygodniu używaj naturalnego oleju, który delikatnie wmasuj w skórę aż do całkowitego wchłonięcia się. Nakładaj go najlepiej tuż po kąpieli na wilgotną skórę kolistymi ruchami, a następnie osusz ciało. Taki zabieg uelastyczni skórę, a tym samym sprawi, że będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

Kosmetyki przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży

W drogeriach można znaleźć szeroki wybór kosmetyków dla kobiet w ciąży, które nie będą szkodliwe dla mam. Profesjonalne preparaty posiadają substancje aktywne, które ujędrnią skórę. Kosmetyki przeciw rozstępom po ciąży posiadają przyjemną konsystencję, która szybko się wchłania i posiada przyjemny zapach. 

Zabiegi w salonach kosmetycznych

Skutecznym sposobem na pozbycie się rozstępów po ciąży są zabiegi oferowane w gabinetach kosmetycznych i w klinikach chirurgii plastycznej. Największą popularnością cieszy się m.in.:

  • peeling chemiczny,
  • mikrodermabrazja,
  • mezoterapia,
  • laseroterapia.

Peelingi, złuszczają naskórek i tym samym spłycają w ten sposób rozstępy i pobudzają proces regeneracji skóry. Natomiast pozostałe zabiegi wykonywane regularne również spłycają widoczność rozstępów i wyrównują ich koloryt.