Blog

Ginekomastia bez operacji

Ginekomastia to dość wstydliwy problem, który dotyczy wielu mężczyzn. To patologiczna forma przerostu męskich gruczołów piersiowych. Choć nadal przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie znane, to badania wskazują na znaczący wpływ zaburzeń gospodarki hormonalnej. Ginekomastia pojawia się często naturalnie u noworodków, a następnie u nastolatków w okresie dorastania na skutek wielu zmian hormonalnych – wówczas zazwyczaj przechodzi sama. Problem może jednak dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. W tekście przybliżymy sposoby radzenia sobie z ginekomastią bez operacji

Czym objawia się ginekomastia?

Przerost gruczołów sutkowych u mężczyzn jest zazwyczaj wynikiem burzliwego okresu dorastania, otyłością, chorobami tarczycy, przyjmowaniem środków anabolicznych – wszystkie te czynniki łączą się z deregulacją pracy układu hormonalnego. Warto wiedzieć, że powiększenie piersi u panów może wynikać z patologicznego rozrostu samej tkanki gruczołowej (wówczas mówimy o klasycznej ginekomastii), przerostu tkanki tłuszczowej (to tak zwana lipomastia lub ginekomastia tłuszczowa) lub z obu tych rodzajów (wtedy mamy do czynienia z ginekomastią gruczołowo-tłuszczową). 

Skuteczne metody leczenia

Wbrew powszechnej opinii, ginekomastia bez operacji jest możliwa. Co więcej, cieszy się dużą popularnością. Zadowoleni pacjenci mogą pochwalić się doskonałymi efektami oraz znaczą poprawą jakości życia. Istnieje wiele metod leczenia przerostu sutków u mężczyzn bez konieczności użycia skalpela. To również zmniejsza czas rekonwalescencji i pozwala szybciej wrócić do codziennych obowiązków. Przedstawiamy najlepsze rozwiązania:

  1. Lipoliza laserowa

Zabieg pozwala modelowanie wybranych partii ciała z wykorzystaniem wiązki świetlnej emitowanej przez nowoczesny laser. Ten rodzaj lipolizy przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. 

  1. Lipoliza ultradźwiękowa

Do jej wykonania lekarz medycyny estetycznej wykorzystuje rządzenie generujące fale ultradźwiękowe o mocy od 28 do 31 kHz. Głowica rozgrzewająca w połączeniu z ultradźwiękami kierowana przez specjalistę rozbija tkankę tłuszczową i przyśpiesza metabolizm. 

  1. Kriolipoliza

To jeden ze sposobów leczenia ginekomastii bez operacji. W trakcie zabiegu skóra jest zasysana przez aparaturę i poddawana działaniu zimna. Pacjent widzi ostateczny efekt w postaci redukcji tkanki tłuszczowej w ciągu 2-4 miesięcy od kriolipolizy. 

Wielu ekspertów podkreśla, że pierwszym zalecanym krokiem jest zdrowy tryb życia – warto włączyć aktywność fizyczną oraz wybierać dietetyczne posiłki.