Blog

Garbaty nos – operacja plastyczna

Nieestetyczny kształt nosa może być  przyczyną wielu kompleksów. Garbaty nos to najczęstszy powód wykonywania operacji korekty nosa. Krzywy nos może być również przyczyną wielu schorzeń, jak np. chrapania, czy nawracających infekcji zatok. Dlatego nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, warto skorygować garbaty nos. 

Rynoplastyka – kiedy wykonujemy?

Do najczęstszych powodów wykonywania rynoplastyki garbatego nosa są względy estetyczne. Szacuje się, że jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji zaraz po operacji powiększania biustu i liposukcji.  Kolejnym powodem są względy medyczne. Garbaty nos może powstać wskutek urazu lub nieprawidłowo zagojonej kości nosowej po wypadku. Poza garbem często w nosie znajduje się krzywa przegroda nosowa. Może być ona przyczyną chrapania, a w efekcie bezdechu, dlatego tak ważne jest, aby  w porę skorygować wadę.

Jak wygląda operacja garbatego nosa?

Najczęściej usuwa się kość, która jest najbardziej uwydatniona i powoduje garb. Czasem nos również się łamie, aby od nowa poskładać kości i nadać mu pożądanego kształtu. Jeżeli nos jest za długi, skraca się również jego czubek. Koniec nosa oraz dziurki również w razie potrzeby podlegają korekcji. Jeżeli garbaty nos jest za mały lub konieczne jest powiększenie któregoś elementu, wówczas pobiera się chrząstkę z ucha i to ona stanowi uzupełnienie nosa. W niektórych klinikach korzysta się również z materiałów syntetycznych.

Po operacji garbatego nosa ważne jest ścisłe trzymanie się zaleceń lekarskich, aby powrót do zdrowia był jak najmniej bolesny.  Po dopiero około dziesięciu dniach ściąga się gipsową szynę i należy liczyć się, że pojawią się sińce oraz opuchlizna. Konieczne jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Ostateczny kształt nosa widoczny będzie dopiero po sześciu miesiącach od zabiegu. 

Przeciwskazania do operacji nosa garbatego

Warto pamiętać, że chcąc zoperować garbaty nos, powinniśmy przejść szereg badań, które zakwalifikują nas do zabiegu. Należy wykonać morfologię, oznaczenie grupy krwi, zbadać poziom cukru, oznaczyć wskaźniki krzepliwości krwi, poziom przeciwciał HCV, zbadać się na obecność wirusa HIV, a także wykluczyć wirus zapalenia wątroby typu B. 

Istnieją również przeciwskazania do operacji garbatego nosa:

  • niedokrwistość,
  • ropne zapalenie zatok,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • ciąża.