Blog

Dlaczego operacja plastyczna i alkohol to nie jest dobre połączenie?

Wiele osób może mieć ochotę ulec pokusie „rozluźnienia” się przed operacja plastyczną lub wzniesienia toastu już po udanym zabiegu. Emocje w tym względzie to bardzo zły doradca i warto zostawić sobie świętowanie na inny czas. O ile picie alkoholu w niewielkich ilościach i normalnych warunkach nie jest szczególnie szkodliwe, o tyle spożywanie go przed lub po operacji, może wpłynąć na efekty operacji lub spowodować niepożądane powikłania. Operacja plastyczna i alkohol – czym grozi łączenie tych dwóch spraw?

Jeśli kiedykolwiek poddawałeś się zabiegowi chirurgicznemu, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że przez jakiś czas przed operacją nie możesz spożywać posiłków ani pić, a na dłuższy czas przed zabiegiem powinieneś zrezygnować z palenia papierosów i alkoholu. Te wskazania przed operacją nie mają na celu uprzykrzenia Ci życia, lecz medyczne uzasadnienie i ochronę Twojego życia i zdrowia. Na 48 do 24 godzin przed operacją nie należy pić alkoholu. Przez około 2 tygodnie po operacji należy utrzymać abstynencję. Dlaczego?

Alkohol rozrzedza krew

Operacja chirurgiczna polega na wykonywaniu nacięć. Siłą rzeczy dochodzi do krwawienia. Rozrzedzona pod wpływem alkoholu krew, może być trudna do zatamowania i spowodować utratę zbyt dużej jej ilości, co naraża życie i zdrowie pacjenta. Chirurg będzie kierował się przede wszystkim Twoim bezpieczeństwem i może odmówić wykonania operacji w razie nie zastosowania się do tego wskazania.

Alkohol wysusza skórę

To szczególnie ważne, jeśli poddajesz się zabiegowi, który wymaga naciągnięcia skóry np. lifting twarzy, powiększenie piersi, plastyka brzucha lub ramion. Wysuszona skóra ma skłonności do pękania i podczas zabiegu chirurg może mieć problem ze zszyciem ran, co z kolei może wpłynąć potem na gojenie się ran i widoczność blizn.

Alkohol wpływa na działanie środków uspokajających i znieczulających

Nie zastosowanie się do wskazania dotyczącego picia alkoholu przed operacją może spowodować problemy z podaniem znieczulenia. Alkohol zmienia i zmniejsza skuteczność środków znieczulających i uspokajających. Dla zapewnienia Ci bezpieczeństwa, anestezjolog może odmówić znieczulenia, aby nie narażać Cię na niebezpieczeństwo i zmienić termin operacji.

Alkohol zwiększa ryzyko powstania obrzęków

Picie alkoholu rozszerza naczynia krwionośne. Jest to widoczne gołym okiem zwłaszcza u osób, które mają problem z cerą naczynkową i po wypiciu alkoholu na ich twarzy pojawia się charakterystyczny rumieniec. Picie alkoholu po operacji może wpłynąć na powstanie lub utrzymywanie się obrzęków. Unikać go powinny zwłaszcza osoby, które poddały się plastyce nosa, ponieważ jest to część twarzy, która jest szczególnie podatna na obrzęk po spożyciu nawet niewielkiej ilości trunków.

Mieszanie alkoholu z lekami może być niebezpieczne

Po operacji, chirurg może przepisać Ci dodatkowe środki przeciwbólowe lub wpływające na zmniejszenie się obrzęku. Pomieszanie leków i alkoholu może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Ponadto, może wpłynąć na skuteczność i działanie leków przeciwbólowych, a przecież ból nie jest pożądaną częścią operacji.

Alkohol wydłuża proces zdrowienia i dochodzenia do siebie

Operacja plastyczna jest tym rodzajem zabiegu, którego celem jest uzyskanie poprawy wyglądu. Proces rekonwalescencji jest koniecznym etapem każdej operacji. Pacjenci poddający się zabiegowi chirurgicznemu chcą jak najszybciej wyzdrowieć i móc cieszyć się efektami operacji . Picie alkoholu może znacznie w tym przeszkodzić, prowadzić do niepotrzebnego krwawienia oraz infekcji. Unikanie go przez jakiś czas po operacji zwyczajnie pozwoli Ci przejść ten etap szybko i bez komplikacji.