Blog

operacja plastyczna i alkohol

Dlaczego operacja plastyczna i alkohol to nie jest dobre połączenie?

Alkohol to najczęściej wykorzystywana używka w naszym społeczeństwie. Dostępność i powszechność alkoholu wiąże się ze sporymi problemami zdrowotnymi i społecznymi. Nie będzie przesadą jeżeli stwierdzę, że alkohol towarzyszy niemalże każdej sytuacji naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku zabiegów operacyjnych. Wiele osób może mieć ochotę „rozluźnienia” się przed operacja plastyczną lub wzniesienia toastu już po udanym zabiegu.  Emocje w tym względzie to bardzo zły doradca i warto zostawić sobie świętowanie na inny czas. O ile picie alkoholu w niewielkich ilościach i normalnych warunkach nie jest szczególnie szkodliwe, o tyle operacja plastyczna i alkohol to nie jest dobre połączenie, gdyż może prowadzić do szeregu powikłań okołooperacyjnych.

Jeśli kiedykolwiek poddawałeś się zabiegowi chirurgicznemu, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że przez jakiś czas przed operacją nie możesz spożywać posiłków ani pić, a na dłuższy czas przed zabiegiem powinieneś zrezygnować z alkoholu. Zalecane jest również niepalenie papierosów w czasie okołooperacyjnym. Te wskazania przed operacją nie mają na celu uprzykrzenia Ci życia. Są one naukowo uzasadnione oraz mają na celu ochronę Twojego zdrowia. Pomogą one również w uzyskaniu optymalnego efektu. Na 24 do 48 godzin przed operacją nie należy pić alkoholu. Przez około 2 tygodnie po operacji należy utrzymać abstynencję. Dlaczego?

ALKOHOL ROZRZEDZA KREW

Operacja chirurgiczna polega na wykonywaniu nacięć. Siłą rzeczy dochodzi do krwawienia. Alkohol negatywnie rzutuje na krzepnięcie krwi i ogranicza zdolność krwi do formowania zakrzepu. Mówiąc potocznie krew staje się „rozrzedzona”. Ewentualny krwotok może być przez to trudny do zatamowania i powodować jej nadmierną utratę. Wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia pacjenta. Chirurg będzie kierował się przede wszystkim Twoim bezpieczeństwem i może odmówić wykonania operacji w razie niezastosowania się do tego wskazania.

ALKOHOL WYSUSZA SKÓRĘ

To szczególnie ważne, jeśli poddajesz się zabiegowi, który wymaga naciągnięcia skóry np. lifting twarzy, powiększenie piersi, plastyka brzucha lub ramion. Wysuszona skóra ma skłonności do pękania i podczas zabiegu chirurg może mieć problem ze zszyciem ran, co z kolei może wpłynąć potem na gojenie się ran i widoczność blizn. Warto tym samym zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry na kilka tygodni przed operacją. W dniu zabiegu nie należy jednak stosować kremów czy balsamów.

operacja plastyczna i alkohol

ALKOHOL WPŁYWA NA DZIAŁANIE ŚRODKÓW USPOKAJAJĄCYCH I ZNIECZULAJĄCYCH

Niezastosowanie się do wskazania dotyczącego picia alkoholu przed operacją może spowodować problemy z podaniem znieczulenia. Alkohol zmienia i zmniejsza skuteczność środków znieczulających i uspokajających. Zdarza się również, że alkohol wchodzi w interakcje ze środkami uspokajającymi takimi jak benzodiazepiny. Dla zapewnienia Ci jak największego bezpieczeństwa anestezjolog może odmówić znieczulenia, aby nie narażać Cię na niebezpieczeństwo. Pamiętaj, że picie alkoholu przed zabiegiem nie może być przez Ciebie zatajone. Chodzi bowiem o Twoje życie i zdrowie.

Operacja plastyczna i alkohol to recepta na obrzęki

Picie alkoholu rozszerza naczynia krwionośne. Konsumpcja alkoholu po operacji może wpłynąć na powstanie lub utrzymywanie się obrzęków. Unikać go powinny zwłaszcza osoby, które poddały się plastyce nosa, ponieważ jest to część twarzy, która jest szczególnie podatna na obrzęk po spożyciu nawet niewielkiej ilości trunków. Obrzęki mogą być nie tylko bolesne, ale także wydłużać proces gojenia się rany.

operacja plastyczna i alkohol

MIESZANIE ALKOHOLU Z LEKAMI MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE

Po operacji, chirurg może przepisać Ci dodatkowe środki przeciwbólowe lub wpływające na zmniejszenie się obrzęku. Pomieszanie leków i alkoholu może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Warto również zaznaczyć, że alkohol pogarsza współpracę lekarza z pacjentem, jeżeli chodzi o przyjmowanie leków. Nawet małe ilości alkoholu sprawiają, że czujemy się odporni na choroby, a zalecenia lekarskie rozmywają się.

ALKOHOL WYDŁUŻA PROCES ZDROWIENIA I DOCHODZENIA DO SIEBIE

Operacja plastyczna jest tym rodzajem zabiegu, którego celem jest uzyskanie poprawy wyglądu. Medycyna estetyczna nie kończy się jednak w momencie założenia szwów, a czas gojenia się ran jest okresem kluczowym dla efektów zabiegu. Pacjenci poddający się zabiegowi chirurgicznemu chcą jak najszybciej wyzdrowieć i móc cieszyć się efektami operacji. Picie alkoholu może znacznie w tym przeszkodzić. Operacja plastyczna i alkohol to fatalne połączenie. Unikanie go przez jakiś czas po operacji pozwoli Ci przejść ten etap szybko i możliwie bez komplikacji.