Blog

Czy operacja nosa może zmienić Twój uśmiech?

Wiele osób zgłasza się do klinik chirurgii plastycznej z powodu chęci zmiany swojego wyglądu. Najczęściej chcielibyśmy wprowadzić poprawki w obrębie naszego nosa, ponieważ to na punkcie tej części ciała mamy na ogół największe kompleksy. Niektórzy zastanawiają się, czy operacja nosa może wpłynąć na inne cechy naszego wyglądu, na przykład uśmiech. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, a także dowiedzieć się czegoś więcej na temat operacji nosa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Operacja nosa – kiedy udać się do chirurga?

Wykonanie operacji nosa jest wskazane w przypadku, gdy jest on nieproporcjonalnie duży, szeroki lub długi, a także w przypadku opadającej lub zbyt dużej końcówki nosa, garbu, nierówności na mostku, a także krzywej przegrody nosowej. Po zabiegu tym pacjenci często zyskują pewność siebie i poprawia się ich samoakceptacja. Nie jest to jednak zabieg dla każdego. Operacji nosa nie wykonuje się w przypadku niedokrwistości, ropnego zapalenia zatok, nadciśnienia, cukrzycy czy skaz naczyniowych.

Zabiegowi temu poddać mogą się jedynie te osoby, których kształt nosa został już ostatecznie ustabilizowany, a więc muszą one mieć co najmniej piętnaście lat, choć wiele klinik oferuje takie usługi wyłącznie pacjentom pełnoletnim. Jeśli nie masz jeszcze ukończonych osiemnastu lat, a chcesz zgłosić się na operację nosa, musisz posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Operacja nosa a uśmiech

Nos to część naszej twarzy, która znacznie wpływa na całą naszą aparycję. Po zmianie jego kształtu często wydaje nam się, że poprawił się wygląd innych części naszego ciała – oczy zdają się być mniejsze, uszy zaczynają prezentować się lepiej, owal twarzy staje się smuklejszy. Może nam się nawet wydawać, że nasz uśmiech zaczął wyglądać zupełnie inaczej. Jest to jednak efekt wyłącznie wizualny – operacja nosa poprawnie wykonana przez kompetentnego i doświadczonego chirurga nie może wpłynąć na wygląd innych części ciała. Niektórzy pacjenci skarżą się, że po wykonaniu operacji nosa ich wargi zaczynają drętwieć i pracują nieco inaczej niż przed zabiegiem, jest to jednak typowa reakcja uboczna, która powinna ustąpić po kilku tygodniach. W krótkim czasie po zabiegu czasem faktycznie można zobaczyć minimalne zmiany w wyglądzie uśmiechu pacjenta, jednak powinny one zniknąć, kiedy tylko zejdą siniaki i opuchnięcia, które powstały w czasie przeprowadzania operacji.