Blog

Bra-ffiting, czyli jak odpowiednio dobrać biustonosz?

Dobrze dobrany biustonosz to podstawa damskiej garderoby. Odpowiednio dobrany ma wielkie znacznie dla zdrowia oraz piękna piersi. Większość kobiet nosi jednak niewłaściwy rozmiar stanika. Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch przyczyn: po pierwsze, kobiety często nie wiedzą, jak powinien się układać prawidłowo dobrany biustonosz, a po drugie – nawet jeśli posiadły umiejętność dobierania stanika, trudno im w sklepach znaleźć odpowiedni rozmiar. Bra-fitting to umiejętność dobrania idealnego biustonosza, który będzie wygodny i właściwie dopasowany. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy dobieraniu biustonosza.

Dobieranie biustonosza – jaki fason będzie najlepszy dla Twoich piersi?

Każdy fason stanika ma nieco inną konstrukcję i kształt misek. Małe piersi odpowiednio prezentują się w biustonoszu typu ”plunge”, z nisko kończącymi się fiszbinami na środku – zbierającymi piersi i wypychającymi je do przodu. Dobry będzie też fason ”half cup”, czyli z miseczką 1/2, która świetnie podnosi i eksponuje biust. Pamiętaj, że przy małych piersiach nie zawsze najlepszym wyborem jest “push-up”. Dzięki niemu piersi sprawiają wrażenie większych, ale taki fason spłaszcza biust. Poza tym wkładka z gąbki lub silikonu, noszona stale, może deformować biust i tworzyć w jego dolnej części wgłębienia.

Przy dużych piersiach najważniejszy jest odpowiednio ścisły obwóch i miseczki, które powinny obejmować całe piersi. W tym przypadku poleca się fasony, takie jak “balkonetka”, czyli o miseczce 3/4, lub „full cup”, czyli biustonosz zabudowany, zakrywający całą pierś. Ale dobrze uszyty stanik ”plunge” też utrzyma duży biust.

Bra-fitting obejmuje również szeroko rozstawione piersi. Tutaj odpowiedni będzie biustonosz typu 'plunge” lub ”push-up”, w których fiszbiny kończą się nisko na mostku, zbierają więc biust spod pachy i przesuwają ku środkowi.

W wypadku blisko osadzonych piersi idealnym rozwiązaniem będzie biustonosz z małym odstępem między miseczkami, z nisko kończącymi się fiszbinami z przodu, czyli wspomniany już uniwersalny “plunge”. Dzięki temu fiszbiny nie będzie się wbijać w pierś.

Bra-fitting, czyli jak odpowiednio dobrać biustonosz?

Dobre dobieranie biustonosza to niezbędna umiejętnośc dla każdej kobiety. Idealnie dobrany biustonosz odpowiednio podtrzyma biust i odciąży kręgosłup. Poprawi nie tylko wygląd biustu ale całą sylwetkę. Przedstawiamy bra-fitting w czterech krokach

1. Obwód pod biustem

Kobieta powinna stać prosto i swobodnie oddychać. Centymetr przykładamy wokół ciała, poziomo i ściśle pod biustem. Zmierzony w ten sposób obwód odpowiada rekomendowanemu rozmiarowi biustonosza w odstępach co 5 cm (z nadmiarem i niedomiarem) tzn. 71, 72 cm zaokrąglamy w dół, do rozmiaru 70, a 73, 74 cm zaokrąglamy do góry do rozmiaru 75. Mierząc obwód pod biustem, zwróć uwagę, aby centymetr przylegał do ciała ściśle, ale nie za ciasno i był wygodnie dopasowany.

2. Obwód w biuście

Centymetr powinien przylegać w najszerszym miejscu biustu, a miarę przykładamy luźno, aby nie deformowała piersi. Należy go ułożyć na ciele w taki sposób, aby był on na tej samej wysokości zarówno na plecach jak i z przodu na piersiach. Następnie odczytujemy rozmiar.

3. Wielkość miseczki

Rozmiar miseczek wynika z różnicy między obwodami pod biustem i w biuście np. różnica 12 – 13 cm to miseczka A, różnica 14 – 15 cm to miseczka B. Każdy sklep z bielizą prowadzi bra-fitting, dlatego też posiada specjalne tabele rozmiarów odpowiednie do poszczególnych produktów. Przy dobieraniu biustonosza, warto z nich skorzystać.

4. Przymiarka!

Po założeniu biustonosza nachyl się i ułóż piersi w miseczkach tak, by je równo wypełniały, a biustonosz nigdzie nie uwierał. Włóż prawą dłoń do lewej miseczki i „wygarnij” delikatnie pierś spod pachy, układając w miseczce, a drugą ręką przytrzymaj w tym czasie fiszbinę. To samo powtórz z drugą miseczką. Dobrze dobrany biutonosz powinien w całości obejmować pierś, a także nie odstawać przy ciele.

Podsumowanie

Przy dobieraniu biustonosza zwróć uwagę, czy produkt nie jest za ciasny. Zakup za ciasnych rozmiarów powoduje deformację i naciągnięcie materiału, a w rezultacie chęć zakupu biustonosza w jeszcze mniejszym rozmiarze. Fiszbiny powinny okalać całe piersi, a przy tym nie uciskać i nie deformować. Odpowiedni bra-fitting to podstawa nie tylko świetnego wyglądu, ale również dbałość o swoje zdrowie, a przy tym i samopoczucie. Przekonaj się!