Blog

Najczęściej zadawane pytania dotyczące transferu tłuszczu

Zabiegi z użyciem własnego tłuszczu zyskują na popularności. Jeszcze kilka lat temu ta metoda wzbudzała wiele i kontrowersji, ze względu na sam jej charakter. Dziś, coraz więcej pacjentów docenia korzyści jakie niesie za sobą poddanie się zabiegom transferu własnego tłuszczu. Na na czym polega ten rodzaj zabiegu, czy jest bezpieczny i jakich efektów można się spodziewać? Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące transferu tłuszczu.

Na czym polega transfer tłuszczu

W dużym uproszczeniu, zabiegi z użyciem własnego tłuszczu polegają na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranego miejsca na ciele pacjenta, poddanie jej odpowiedniemu przygotowaniu i podaniu w inne miejsce w ciele. Tłuszcz pobierany jest najczęściej z miejsc, gdzie jest go wystarczająco dużo np. z brzucha lub tzw. boczków i wprowadzany w wybrane miejsce, które wymagają wypełnienia, także po wypadkach, urazach lub w wyniku chorób.

Gdzie i po co transferuje się tłuszcz?

Transfer tłuszczu, wielu osobom kojarzy się wyłącznie z powiększaniem pośladków. I rzeczywiście, w niektórych regionach świata takich jak Ameryka Południowa jest to bardzo popularna procedura. Nie jest to jedyne zastosowanie. Własny tłuszcz wykorzystuje się także do wypełniana zmarszczek, wypełnienia tzw. „doliny łez”, policzków, powiększania piersi oraz powiększania ust. Celem jest powiększenie wybranego obszaru ciała lub wypełnienie.

Kto jest dobrym kandydatem do zabiegu?

Każda osoba ciesząca się dobrym, ogólnym stanem zdrowia może poddać się zabiegowi. Przeciwwskazaniem jest ciąża, zaburzenia krzepliwości krwi, infekcje wirusowe lub bakteryjne oraz nowotwory. Zabiegowi mogą poddać się osoby, które chcą wymodelować sylwetkę, powiększyć usta lub wypełnić zmarszczki. Podczas konsultacji zawsze omawiany jest stan zdrowia pacjenta i przeprowadzany wywiad. Decyzja o wykonaniu zabiegu podejmowana jest po uzyskaniu od pacjenta wszystkich niezbędnych informacji.

Transfer tłuszczu a tradycyjne wypełniacze

Najpopularniejsze preparaty stosowane do wypełniania i wygładzania zmarszczek zawierają substancje, które zostają usuwane z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych. Dlatego efekty podania wypełniaczy nie są trwałe. Własny tłuszcz także może zostać wchłonięty przez organizm, dlatego warto porozmawiać ze swoim chirurgiem o najlepszych opcjach wygładzenia zmarszczek. Doświadczenie chirurga pozwala na ocenę oraz wybór najlepszej metody odmładzającej.

Czy transfer tłuszczu jest bezpieczny?

To jego główna zaleta. Podczas zabiegów wykorzystywany jest autologiczny materiał – własny tłuszcz, przez co wyklucza się ryzyko reakcji alergicznych oraz odrzucenia materiału przez organizm. Dzięki wykorzystaniu własnego materiału efekty są naturalne, także w dotyku. Nie w każdym przypadku zabiegi z użyciem własnego tłuszczu są odpowiednie dla pacjenta. Wiele zależy od efektów jakie chcemy uzyskać. Jeśli np. kobieta oczekuje znacznego powiększenia i podniesienia piersi, transfer tłuszczu nie zawsze będzie właściwym, przynoszącym oczekiwane rezultaty, zabiegiem

Kiedy widoczny jest ostateczny efekt zabiegu?

Przez pierwsze tygodnie po operacji, organizm wchłania część przetransferowanego tłuszczu. Ostateczny efekt zabiegu można ocenić po około 3 miesiącach i najczęściej jest on długotrwały, utrzymujący się wiele lat. Duże ubytki wagi lub poważne choroby mogą zniwelować efekty.

Transfer własnego tłuszczu przez wielu specjalistów nazywana jest przyszłością medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Zabiegi rzeczywiście mają sporo zalet, a technologia wciąż jest ulepszana. Każdy zabieg mający poprawić wizerunek pacjenta powinien być jednak dobrany indywidualnie do jego potrzeb, budowy ciała i oczekiwań. Wtedy można się spodziewać najlepszych efektów.

Źródła:

https://www.beautysmoothie.com/5-frequently-asked-questions-about-fat-transfer/
https://www.realself.com/article/fat-transfer-procedures
http://constantineplasticsurgery.com/what-you-need-to-know-about-fat-transfer/