Blog

Zobacz, które kolory poprawią Ci samopoczucie i wpłyną na Twój optymizm!

Wszystko co płynie z zewnątrz ma na nas mniejszy lub większy wpływ. Cisza lub hałas, natura albo urbanizacja, wnętrze przytulne albo surowe – wszystkie te elementy otoczenia wpływają na nasze samopoczucie i dość często kształtują nasze upodobania dotyczące wyboru miejsca w którym chcemy żyć i przebywać. Nie mniejszy wpływ na samopoczucie i postrzeganie świata mają kolory, którymi się otaczamy. Które kolory poprawią Ci samopoczucie i pozytywnie wpłyną na nastrój, zwłaszcza podczas zimowej aury?

Leczenie kolorami było stosowane już w starożytności, szczególnie w Indiach i Chinach. W zależności od problemu zdrowotnego, malowano ciała lub pomieszczenia na określony kolor, co miało przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Jedną z pierwszych naukowych opracowań o kolorach była książka autorstwa J. Goethe „Nauka o kolorach”. Publikacja była przełomowa pod wieloma względami. Autor zawarł w niej między innymi zagadnienia dotyczące wpływu barw na człowieka. Choć wiele tez zawartych w książce nie jest obecnie aktualnych, pozostała ta najważniejsza – kolory mają wpływ na stany emocjonalne człowieka.

Kolor żółty

To jedne z najważniejszych kolorów wpływających na pozytywny nastrój i walczący z obniżonym samopoczuciem. Kojarzy się ze słońcem, radością, dobrze wpływa na pewność siebie i dodaje energii. Kolor żółty warto mieć w swoim otoczeniu. Możesz go stosować jak element wyposażenia wnętrz oraz zakładając żółte ubrania oraz akcesoria. Żółty jest wskazany zwłaszcza wtedy,kiedy borykamy się permanentnym zmęczeniem, brakiem energii i chęci do życia.

Różowy

Drugi kolor, który doskonale wpływa na nastrój. Nie bez powodu mówimy o ludziach pełnych optymizmu, że „patrzą na świat przez różowe okulary”. Kolor różowy doskonale działa wtedy, kiedy jesteśmy zirytowani i skłonni do agresji. Łagodzi stres i ma działanie rozładowujące w przypadku stanów napięcia. Nadmiar koloru różowego, społecznie może nie kojarzyć się zbyt dobrze, jednak warto go stosować w elementach wyposażenia wnętrz oraz w ubraniach, a szczególnie w akcesoriach. Rozsądnie użyty kolor różowy w stylizacji może nadać jej charakteru, a przy okazji – dobrze wpłynąć na samopoczucie.

Kolor zielony

Nie bez powodu przebywanie wśród naturalnej zieleni ma na nas kojący wpływ. Zielony szczególnie dobrze na nas wpływa wtedy, kiedy mamy za sobą stresujący czas w pracy lub w szkole. Doskonale, jeśli możesz przebywać wśród naturalnej zieleni. Ta wiosenna uspokaja, ale dodaje także pozytywnej energii. Letnia zieleń wpływa kojąca i relaksująco. Dobrze jest, gdy wprowadzamy zieleń do domu – szczególnie jeśli są to rośliny. Jeśli jesteśmy zestresowani i nie mamy możliwości przebywania wśród naturalnej zieleni – dobrze jest wprowadzić ją do ubioru.

Fiolet

To bardzo dystyngowany kolor, często kojarzony z dobrym gustem. Fioletowy ma doskonały wpływ na wewnętrzny spokój i jest dobrym kolorem dla osób, które próbują zapanować nad swoimi emocjami. Fiolet dobrze wpływa także na zdolność do koncentracji. Otaczanie się kolorem filetowym może przynieść korzyści wówczas, kiedy chcemy schudnąć, ponieważ tłumi hamuje apetyt.

Szary

To kolor, który może mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na nasze emocje, dlatego należy stosować go z umiarem. W ostatnich latach szarość jest bardzo modna w urządzaniu wnętrz. W umiarkowanych ilościach, szarość pomaga się wyciszyć i uspokoić. Nadmiar szarości może doprowadzić do wycofania i izolacji, dlatego nie jest to kolor, którym należy otaczać się permanentnie, a stosować go wówczas,kiedy potrzebujemy wyciszenia i wewnętrznego spokoju.

źródło:

http://medikway.pl/znaczenie-kolorow-i-ich-wplyw-na-samopoczucie/
http://www.dw.com/pl/200-lat-teorii-kolor%C3%B3w-goethego/a-5951055

Podobne wpisy