Blog

Zmarszczki wokół oczu – co zrobić z kurzymi łapkami?

Kurze łapki to potoczne określenie na zmarszczki wokół oczu. Zalicza się do rodzaju zmarszczek mimicznych, na które wpływ mają najczęściej geny, wiek, sposób pielęgnacji skóry czy dieta. Nie ma sposobu na zapobieganie ich pojawieniu się, ale z pewnością można zmniejszyć ich widoczność. Z pomocą przychodzą tutaj odpowiednie maści i kremy, jak i często stosowana korekcja powiek.

Kurze łapki – czy to pierwsze zmarszczki?

Zmarszczki wokół oczu tego typu pojawiają się jako pierwsze oznaki zmian skórnych, powodowanych wiekiem. Skóra wokół oczu jest zatem szczególnie podatna na powstawanie zmarszczek, ze względy na niewielką grubość, wyjątkową delikatność oraz brak gruczołów łojowych.

Kurze łapki pojawiają się także jako oznaki nieprawidłowej higieny skóry, zmęczenie oraz nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Skóra w tej okolicy wymaga zatem szczególnej pielęgnacji nie tylko ze względów estetycznych. Mała ilość tłuszczu podskórnego oraz brak gruczołów łojowych sprawiają, że jest ona bezbronna w walce z szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Maści i kremy

Na początkowym etapie powstawania kurzych łapek można stosować różnego rodzaju kosmetyki, które sprawią, że staną się one mniej widoczne. Sprawdzą się tutaj maści i kremy dobrej jakości, czyli takie, które nie tylko zmniejszą widoczność zmarszczek wokół oczu, ale również dostarczają skórze składników opóźniających efekty jej starzenia się.

Maści i kremy tego rodzaju powinny przede wszystkim intensywnie regenerować, odpowiednio nawilżać oraz chronić poprzez zawartość wysokich filtrów ochronnych. Powinny również wyrównywać właściwy poziom wilgotności skóry, dzięki składnikom odbudowującym hydrolipidową powłokę skórną.

Maści i kremy pod oczy powinny zatem zawierać:

  • Proteiny
  • Kolagen
  • Koenzym Q10
  • Kwas hialuronowy
  • Wyciąg z orchidei purpurowej
  • Witaminy, takie jak A, E, C – jeśli dodatkowo pojawiają się również cienie pod oczami, warto znaleźć krem z dodatkiem witaminy K
  • Wyciąg z wiśni japońskiej

Korekcja powiek, czyli jak pozbyć się zmarszczek wokół oczu?

Możliwość współczesnej medycyny estetycznej pozwalają na opóźnienie efektów starzenia się skóry. Dzięki temu do najbardziej popularnych zabiegów korekcji powiek w walce z kurzymi łapkami zalicza się mezoterpaię igłową, zabieg z użyciem lasera i z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego oraz wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Mezoterapia igłowa – sposób na pozbycie się kurzych łapek

Zabieg mezoterapii igłowej wykorzystuje wielocząsteczkowy kwas hialuronowy, który sprawia, że skóra staje się pogrubiona, a zmarszczki dodatkowo spłycone. Pojawia się również efekt rozjaśnienia nieestetycznie wyglądających przebarwień.

Zabiegi z użyciem lasera

Zabieg z użyciem lasera ma na celu aktywowanie komórek skóry właściwej do zwiększonej produkcji kolagenu oraz elastyny. Dzięki temu skóra nabiera odpowiedniej gęstości, przez co uzyskuje się wygładzenie worków i cieni pod oczami.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego ma na celu aktywowanie komórek skóry właściwej do produkcji kolagenu oraz elastyny. W tym wypadku produkcja następuję poprzez tzw. czynnik wzrostu. Jego wykorzystanie sprawia, że zwiększa się liczba komórek, a skóra pod oczami nabiera młodzieńczego i zdrowego wyglądu.

Kwas hialuronowy dla kurzych łapek

Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to kolejny zabieg korekcji powiek polegający na wstrzykiwaniu w obszar zmarszczek promienistych kwasu hialuronowego. Efekty widoczne są natychmiast po zabiegu i utrzymują się około roku. Metoda dodatkowo doskonale minimalizuje cienie pod oczami, dzięki czemu zmarszczki wokół oczu stają się mniej widoczne.

Podsumowanie

Kurzych łapek możemy się zatem pozbyć, stosując różnego rodzaju zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Warto również profilaktycznie stosować kremy, które będą zapobiegać ich powstawaniu. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie są tak samo skuteczne jak zabiegi, dlatego stosuje się je jako kurację uzupełniającą. Dodatkowo, zaleca się zdrowy sen, używanie okularów przeciwsłonecznych oraz dietę bogatą w minerały.