Blog

Z jak zdrowie, czyli jak zdrowo spędzić święta?

Z pewnością i u Was, co roku powtarza się ta sama historia. Przed świętami ogarnia nas szaleństwo, biegamy za prezentami, sprzątamy i żyjemy w radosnym stresie. W czasie świąt próbujemy odpocząć, jednak nie zawsze ten odpoczynek wychodzi nam na dobre. Po świętach bywamy ospali, przejedzeni i… nadal zmęczeni. Jak zdrowo spędzić święta?

1. Zjedz coś przed kolacją wigilijną

Przywykliśmy do głodzenia się przez cały dzień, zanim zasiądziemy do wigilijnej kolacji. Potem, kiedy wszystkie aromatyczne potrawy są przed nami postawione, jemy dużo i szybko. Finalnie, wieczorem marzymy tylko o tym, żeby się położyć, ponieważ w brzuchu czujemy nieprzyjemny ciężar. Spróbuj w tym roku zjeść normalne śniadanie i coś lekkiego w porze obiadowej. Dzięki temu Twój organizm nie będzie czuł potrzeby „rzucania się” na jedzenie.

2. Nie musisz zjadać wszystkiego

Wigilia oraz Święta Bożego Narodzenia to najczęściej czas i okazja do zjadania jedynych w swoim rodzaju potraw, których zazwyczaj nie mamy okazji jeść przez cały rok. To bardzo tradycyjne potrawy i tez najczęściej zdrowe – dużo ryb, suszone grzyby i owoce, samodzielnie wypiekane ciasta oraz przygotowane pierogi lub uszka. Wielu z nas uwielbia świąteczne menu, jednak z pewnością nie wszystko lubimy w równym stopniu. Podczas kolacji wigilijnych i świątecznych rodzinnych obiadów, wybieraj te smakołyki, które lubisz najbardziej.

3. Nie przesadzaj ze słodyczami

Uwielbiasz serniki i makowce? Kto z nas ich nie lubi. Deser świąteczny zwykle zjadamy już i tak pod dość obfitym posiłku. Trudno odmówić sobie tak doskonałych słodyczy, jednak postaraj się zjeść pół porcji ciasta. Nie przegryzaj także cukierkami, a jeśli organizujesz wigilię w swoim domu – zwyczajnie ich nie kupuj. Upieczone ciasta w zupełności wystarczą,a cukierki możesz jeść cały rok.

4. Nie zasiadaj przed telewizorem przez całe święta

Nie zapominaj o tym, ze odpoczynek to nie tylko bezruch. Po obfitym obiedzie, warto wybrać się na spacer z rodziną. Godzina spaceru sprawi, że nie pobudzisz trawienie i poczujesz się lżej. Ponadto, świąteczny spacer do dokonały sposób na spędzenie czasu z rodziną.

5. Gotuj naturalnie i zgodnie z tradycją

Jeśli urządzasz wigilie u siebie lub jako członek rodziny będziesz mieć czynny wkład gotowanie, postaraj się aby potrawy, które podajesz były stworzone przez Ciebie od początku do końca. Nie kupuj półproduktów, a staraj się przygotować ucztę tak jak robili to nasi przodkowie. Używaj kiszonek, suszonych owoców i grzybów a sernik upiecz z naturalnego twarogu. Używaj także ziół, które ułatwiają trawienie takich jak kminek, cynamon czy majeranek. W domowej apteczce trzymaj dziurawiec lub rumianek – w razie kłopotów z trawieniem poratuj się ziołową herbatą.

6. Zjadaj to co najlepsze

Trudno nam sobie wyobrazić wiele posiłków bez dodatku chleba lub ziemniaków. A to właśnie one najbardziej powodują, że czujemy się syci. Podczas wigilijnej kolacji i świątecznych obiadów, zrezygnuj z jedzenia chleba czy ziemniaków. Zjadaj dużo ryb, wigilijną zupę grzybową, pij kompot z suszu i delektuj się uszkami.

7. Pamiętaj o piciu wody

Podczas świąt często wypijamy więcej alkoholu niż na co dzień. Alkohol w niewielkich ilościach ułatwia trawienie, jednak większa ilość nie wyjdzie Ci na zdrowie. Jeśli pijesz alkohol w święta – pamiętaj o uzupełnienie płynów. Po każdym drinku lub wypitym kieliszku, wypij szklankę wody. Dzięki temu unikniesz kaca.

źródła:

https://www.hellozdrowie.pl/artykul-10-patentow-na-zdrowe-swieta

http://www.styl.pl/raporty/raport-stylowe-boze-narodzenie/spotkania/news-24-sposoby-na-zdrowe-swieta,nId,2479192