Plastyka powłok brzucha

Plastyka powłok brzucha czyli abdominoplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest poprawa jego. Dzięki operacji możliwe jest przywrócenie brzuchowi ładnego i estetycznego wyglądu, pasującego do całej sylwetki. Osobami do zabiegu są te u których brzuch zmienił się wskutek utraty wagi ciała lub po okresie ciąży.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazaniem do zabiegu jest rozciągnięta i obwisła skóra na brzuchu, którą trudno zredukować pomimo diety oraz ćwiczeń fizycznych. Obwisła skóra na brzuchu to najczęściej pozostałość po ciąży lub skutek dużej i nagłej utraty wagi. Z abdominoplastyki mogą skorzystać także osoby, których skóra na brzuchu z wiekiem straciła dawną elastyczność oraz wygląd.

Jak wygląda zabieg?

Plastyka powłok brzucha, to popularny i przede wszystkim skuteczny zabieg na poprawienie wyglądu brzucha. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której chirurg ocenia stan skóry, udziela informacji a przede wszystkim – kwalifikuje pacjenta do zabiegu.

Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań i dopiero po tym zdecydować o przeprowadzeniu operacji. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – mniejszy zakres zabiegu. Nacięcie wykonuje się najczęściej w okolicy podbrzusza, choć zawsze jest to ustalane indywidualnie z pacjentem. Następnie lekarz dokonuje resekcji fałdu skórno-brzusznego oraz wykonuje plastykę mięśni prostych brzucha.

Po zakończeniu operacji nakłada się specjalne ubranie uciskające. Dreny usuwane są w 1 dobie po operacji, natomiast szwy w okolicach 10 doby. Sam zabieg trwa od 2 do 4 godzin i po operacji konieczny jest pobyt w klinice przez 1 lub 2 doby.

Rekonwalescencja po plastyce brzucha

Plastyka powłok brzusznych to inwazyjny zabieg i trzeba wziąć pod uwagę kilkutygodniową rekonwalescencję. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu występuje się obrzęk oraz ból, który uśmierzany jest środkami przeciwbólowymi. Przez okres około 2 tygodni należy prowadzić oszczędny tryb życia, unikać wyprostowanej postawy, natłuszczać i nawilżać blizny. Kąpiel jest możliwa po 7 dobie od zabiegu.

Specjalne ubranie uciskowe należy nosić przez okres około 6 tygodni – zarówno w dzień jak i w nocy. Przez okres od 1 do 3 miesięcy zaleca się stosowanie specjalistycznych opatrunków silikonowych oraz kremów na blizny. Przez 2 lub 3 miesiące należy unikać większej aktywności fizycznej. Ostateczny kształt brzucha możemy ocenić po upływie 6 miesięcy. Blizny kształtują się do 2 lat i w każdym wypadku zabliźnianie trzeba traktować indywidualnie. Okres gojenia się ran i dochodzenia do pełnej sprawności u każdego pacjenta może postępować nieco inaczej, ponieważ wiele tu zależy od indywidualnych predyspozycji, wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Efekty po operacji

Rezultatem operacji jest uzyskanie płaskiego, pasującego do sylwetki brzucha oraz usunięcie rozstępów znajdujących się poniżej pępka. Podczas operacji można wykonać także operację przepuklin brzusznych. Pacjent zyskuje zupełnie nową jakość życia, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie.

Możliwe powikłania

Plastyka brzucha to często wykonywany zabieg i pomimo względnego bezpieczeństwa, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia powikłań. Do bardzo rzadkich komplikacji można zaliczyć zakażenie lub zmiany zakrzepowo-zatorowe. Częściej może wystąpić wydłużone gojenie się ran lub osłabienie czucia operowanej okolicy. Przed operacją lekarz informuje pacjenta o postępowaniu przed operacją. Najczęściej jest to zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie opalania operowanej okolicy oraz zaprzestania przyjmowania określonych lekarstw. Im ściślej będą przestrzegane zalecenia tym mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań.

Przeciwwskazania do zabiegu

Podczas konsultacji lekarz indywidualnie rozmawia z pacjentem o przeciwwskazaniach do zabiegu. Lekarz może odmówić zabiegu w przypadku:

  • zaburzeń krzepliwości krwi
  • niewyrównanej cukrzycy
  • nadciśnienia tętniczego
  • zbytniej otyłości
  • kobiet, które chcą zajść w ciążę
  • chorób skórnych w aktywnej fazie
  • innych chorób przewlekłych

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Zadzwoń i umów się na konsultację u chirurga plastyka. Doktor Łucki odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące plastyki brzucha – abdominoplastyki.