Blog

Usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry  

Niestety, nie zawsze wykonywany tatuaż jest przemyślaną decyzją. Wzór może się znudzić lub zwyczajnie rozlać, powodując nieestetyczny efekt. Co więcej, zwłaszcza młodzi klienci salonów czasem nie zastanawiają się nad tym, jak będzie zmieniać się ich skóra w czasie. Niezależnie od powodu, warto znać ewentualne sposoby na usunięcie tatuażu. Przeszczep skóry to metoda, którą wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku barwników, których nie można odbarwić laserem. W artykule przybliżymy najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu. 

Jak przebiega zabieg i jakie są wskazania?

Obecnie w profesjonalnych salonach stosuje się już co najmniej kilka technik usuwania tatuażu. Przeszczep skóry jest metodą chirurgiczną, którą stosuje się przy miejscowym znieczuleniu. Podczas zabiegu lekarz wycina kawałek skóry, gdzie zgromadzony jest barwnik. Następnie za pomocą szwów chirurgicznych przybliża przeciwległe końce rany, aby przyśpieszyć zrastanie się i maksymalnie skrócić bliznowacenia. 

Najczęściej przeszczep skóry stosuje się w przypadku, gdy tatuaż został wykonany barwnikami, które nie poddają się działaniu laseroterapii (lub nie dają się całkowicie odbarwić). To także często jedyny sposób dla osób, które mają tak zwany tatuaż pourazowy. Powstaje in na skutek źle oczyszczonej rany, kiedy w głąb skóry dostaje się żwir, piasek, żużel czy asfalt. lekarze chirurgii plastycznej zalecają tę metodę najczęściej, gdy wszystkie inne sposoby zawiodły lub z przyczyn medycznych nie mogą być stosowane. 

Usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry – zalety

Przeszczep skóry jest przede wszystkim skuteczny – możemy pozbyć się barwników we wszystkich kolorach oraz ewentualnych zabrudzeń, znajdujących się pod skórą. To także wybór wielu pacjentów z tatuażami na dużej powierzchni – laseroterapia byłaby zbyt bolesna, niezwykle kosztowna, a dodatkowo mogłaby pozostawić na skórze ślady. Podczas przeszczepów większych fragmentów chirurg uzupełnia skórą z innej części ciała wszystkie ubytki. Lekarz może jednak zalecić wykonywanie zabiegów rozłożonych w czasie, aby zapewnić jak najefektywniejsze gojenie się wrażliwych miejsc. 

Zabieg usuwania tatuażu za pomocą przeszczepu skóry wykonywany jest w znieczuleniu, dlatego do jednych z jego największych zalet należy bezbolesność. W przypadku mniejszych tatuaży wystarczy jedynie znieczulenie miejscowe podawane bezpośrednio na skórę. Gdy rozmiar jest większy, zabieg wykonywany jest w klinice lub szpitalu, gdzie można zapewnić znieczulenie ogólne i właściwą opiekę. Koszty takiego usunięcia tatuażu zależą przede wszystkim od powierzchni przeszczepianej skóry oraz rodzaju stosowanego znieczulenia.