Blog

U jak usta – kto decyduje się na powiększenie i które metody są najpopularniejsze?

Powiększanie ust to jeden z najbardziej lubianych zabiegów przez pacjentki. Obecnie stosuje się różne metody powiększania ust, które przynoszą mniej lub bardziej trwałe efekty. Choć wieki temu wąskie usta uważane były za bardzo kobiece, obecnie stosujemy różne sposoby – zarówno te kosmetyczne jak i medyczne, aby usta podkreślić.

Moda na pełne usta – kwestie kulturowe

Pełne usta są marzeniem kobiet nie bez powodu. Dziś wiemy już, że wygląd ma znaczenie w budowaniu swojej kariery zawodowej oraz podczas zawierania wiadomości. Podświadomie odbieramy niektóre atrybuty twarzy i przypisujemy im konkretne cechy charakteru. Szeroki kształt ust oraz ich pełnię przypisujemy osobom osobom otwartym, wesołym i towarzyskim. Takie usta są także cechą ludzi gadatliwych, ale i egocentrycznych. Pełne usta to także cecha kojarząca się z kobiecością i erotyką. Jest to zatem także kwestia atrakcyjności dla płci przeciwnej. Osoby o wąskich ustach postrzegane są jako jednostki powściągliwe, zamknięte w sobie i niedostępne. Nie oznacza to, że „wąskouści” postrzegani są przez otoczenie wyłącznie negatywnie. Z drugiej strony, osoby posiadające wąskie usta odbierane są jako osoby wrażliwe, konkretne i skoncentrowane. Czasem decyzja o powiększeniu ust podyktowana jest modą, ciekawością i chęcią zmiany swojego wyglądu.  Nie ma szerszego kontekstu kulturowego.

Makijaż a wielkość ust

Powiększanie ust dzięki medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej, stało się popularne zaledwie kilka lat temu. Makijaż przez wiele lat był jedynym sposobem na poprawienie kształtu ust i nadanie im pełni. Dla wielu kobiet, metoda powiększenia ust za pomocą makijażu jest wystarczająca. Trudno oczywiście mówić tu o spektakularnych efektach, jednak dzięki odpowiedniej szmince, konturówce lub błyszczykowi, można osiągnąć całkiem zadowalające efekty. Technik makijażu jest bardzo wiele, jednak gdy chcesz osiągnąć efekt większych ust, nie powinnaś stosować ciemnych kolorów szminki i decydować się na matowe wykończenie. W optycznym powiększeniu ust, pomóc może także użycie odpowiedniej konturówki oraz delikatne zastosowanie rozświetlacza nad górną wargą. Dla niektórych kobiet, dobrym rozwiązaniem okazuje się makijaż permanentny.

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna

Jednym z najpopularniejszych metod powiększania ust jest zastosowanie zastrzyków z kwasu hialuronowego. Metoda jest mało inwazyjna, sam zabieg trwa najczęściej kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Obrzęk oraz zasinienie utrzymują się dość krótko (w zależności od indywidualnych skłonności). Efekt utrzymuje się kilka miesięcy i jeśli chcemy cieszyć się z pełnych ust, zabieg trzeba powtarzać. Drugą, zyskującą coraz większą popularność metodą powiększania ust jest przeszczep koriowy. Tkanka skórna oraz tłuszczowa zostaje pobierana z innego miejsca ciała np. z pachwiny i wprowadzana w usta poprzez małe nacięcia. Efekt zabiegu jest długotrwały i utrzymuje się przez wiele lat. Usta po zabiegu powinny być wyraźne pełniejsze, a kąciki ust uniesione. Jest to technika, na która najczęściej decydują się osoby chcące uzyskać trwałe efekty. Zabieg powiększania ust zawsze dostosowany jest do oczekiwań pacjentki oraz jej indywidualnych cech wyglądu. Na konsultacje z lekarzem medycyny estetycznej lub z chirurgiem plastykiem należy przyjść z otwartą głową i zawsze rozważyć propozycje lekarza. Rozwiązania nie przynoszące długotrwałych efektów mogą być dobre dla kobiet, które chcą sprawdzić czy pełniejsze usta będą dla nich dobre na dłuższą metę. Trwałe rozwiązania mogą z kolei być dobre dla tych pań, które chcą uzyskać trwały efekt i nie korzystać z zabiegów co kilka miesięcy.