Blog

Stulejka: przebieg zabiegu

Co jest wstydliwym problemem wielu dorosłych mężczyzn? Mowa oczywiście o schorzeniu, jakim jest stulejka. Jest to częsta przypadłość, dlatego zabiegi przeprowadza się u coraz młodszych pacjentów, aby zapobiec wielu negatywnym skutkom, jakie za sobą niesie. Należą do nich m.in. nawracające zakażenia układu moczowo – płciowego, czy problemy z udanym życiem seksualnym w późniejszych latach. Jak wygląda zabieg i jakie może nam przynieść korzyści?

Wskazania do zabiegu korekcji stulejki

W Polsce zabieg na stulejkę przeprowadza się już od 2 roku życia. Do tego wieku bowiem brak możliwości ściągnięcia napletka jest stanem fizjologicznym, czyli całkowicie normalnym. Jeśli do około 3 roku życia nie uda się zsunąć napletka żołędzi, pomimo zanikania mastki (która odpowiada za trzymanie napletka), powinno się udać do lekarza, bo prawdopodobnie mamy do czynienia ze stulejką.

U dorosłych mężczyzn może występować stulejka niepełna, to znaczy istnieje możliwość ściągnięcia napletka z żołędzi, ale nie udaje się tego zrobić całkowicie i powoduje to ból.

Zabieg na usunięcie stulejki wykonuje się ze względu na możliwe nawracające zakażenia układu moczowego, stany zapalne napletka i żołędzi. U starszych mężczyzn stulejka może zwiększać ryzyko zakażenia chorób przenoszonych drogą płciową, a nawet zachorowania na nowotwór prącia.

Innym powodem, przez który wielu mężczyzn decyduje się na zabieg, jest brak satysfakcji z życia seksualnego. Stulejka bowiem prowadzi do bólu podczas erekcji, a więc odbiera przyjemność podczas zbliżeń seksualnych.

Stulejka – korekcja

Jeśli zabieg jest konieczny, u dzieci przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. U mężczyzn przeprowadzony może być laserowo dwutlenkiem węgla. Zabieg polega na częściowej lub całkowitej resekcji napletka. Chirurg za pomocą kilku drobnych nacięć wzdłuż osi prącia usuwa nadmiar napletka, za pomocą ich poprzecznego zszycia. W łagodnych przypadkach stosuje się zabieg plastyczny, który polega na poszerzeniu ujścia napletka.

Po około 24 godzinach od zabiegu należy zmienić opatrunek nałożony przez lekarza. Przez pierwsze dwa tygodnie trzeba dbać o zachowanie higieny, poprzez regularne zmiany opatrunków oraz utrzymywać prącie w pozycji pionowej (łatwo to zrobić poprzez przyklejenie go plastrem). W tej pozycji penis lepiej się goi, a obrzęk schodzi szybciej.

W trakcie rekonwalescencji zaleca się stosowanie maści, które złagodzą ból. Trzeba również brać pod uwagę nadwrażliwość żołędzi, która pierwszy raz została odkryta. Oprócz stosowania maści, trzeba brać także antybiotyki.

Efekty zabiegu na stulejkę są widoczne od razu. Żołędź jest odsłonięta i nie sprawia to bólu. W późniejszym czasie pomaga to zapobiegać wymienionym wcześniej schorzeniom oraz pozwala czerpać satysfakcję z życia seksualnego.