Blog

Ginekomastia fizjologiczna i patologiczna – różnice

Ginekomastia jest bardzo często występującym problemem, który dotyka przede wszystkim mężczyzn. Objawia się przerośniętymi gruczołami piersiowych u panów. Przypadłość może mieć charakter przejściowy lub może zwiastować rozwijającą się chorobę. Ginekomastia fizjologiczna i patologiczna wyróżniana jest w środowisku medycznym. W artykule wyjaśnimy, czym się różnią oraz co należy zrobić. 

Ginekomastia fizjologiczna i patologiczna – co to jest?

O ginekomastii mówimy w momencie, kiedy dochodzi do zwiększenia ilości tkanki gruczołowej w obrębie męskiego gruczołu piersiowego. Niepokojące zmiany wynikają najczęściej z zachwiania prawidłowej równowagi hormonalnej. Wystarczy zaburzenia w wydzielaniu androstendionu, progesteronu, estradiol czy występującego również w organizmie u mężczyzn estrogenu, aby doszło do budzących niepokój zmian. Warto pamiętać, że fizjologiczny rozrost tkanki gruczołowej piersi wiąże się przede wszystkim z trzema ważnymi etapami – okresem noworodkowym, dojrzewaniem oraz starzeniem. 

Najnowsze badania wskazują na to, że zdecydowana większość noworodków przechodzi ginekomastię fizjologiczną z powodu wysokiego stężenia estrogenów pochodzących od matki. Objawy przechodzą naturalnie w ciągu kilku tygodni. Następnie w związku zw zmianami w okresie nastoletnim chłopcy w wieku od 10 do 14 lat mogą przechodzić ginekomastię. Jeżeli ten okres powiększenia gruczołów utrzymuje się powyżej 2 lat, warto udać się do endokrynologa. Trzecia grupa mężczyzn, których naturalnie dotyka ten problem to osoby w wielu od  50 do 80 roku życia. W przypadku dużych zmian warto skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec przekształceniu przejściowych objawów w postać patologiczną. 

Jak przejawia się ginekomastia fizjologiczna i patologiczna?

Ustalenie przyczyn ginekomastii patologicznej jest nieco bardziej złożone, ponieważ wpływa na nie wiele zmiennych. Z problemem mamy do czynienia, głównie gdy dochodzi do nadmiernej aktywności estrogenów. Większe stężenie żeńskich hormonów powoduje rozrost przewodów gruczołowych oraz namnażanie się fibroblastów. Estrogeny wpływają także na rozbudowę naczyń krwionośnych ulokowanych w okolicy sutków. Na zaburzenie naturalnej równowagi hormonalnej u mężczyzn może mieć wpływ między innymi:

  • przyjmowane leki,
  • choroby (otyłość, marskość wątroby),
  • nadczynność tarczycy,
  • przewlekłą niewydolność nerek.

Ginekomastia fizjologiczna i patologiczna wymagają profesjonalnej diagnozy. Ustalenie normy w zakresie prawidłowej struktury morfologicznej sutków jest trudne, ponieważ wpływa na to wiele zmiennych. Wstępna ocena w gabinecie lekarskim ma zatem często mocno subiektywny charakter, jednak wspierając się badaniami fizykalnymi oraz USG można stwierdzić, czy budzące niepokój zmiany u pacjenta mają podłoże fizjologiczne, czy patologiczne. Po dokonaniu diagnozy można podjąć decyzję o kuracji hormonalnej lub wykonaniu operacji.