Blog

Plastyka powiek – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Starzenie się jest naturalnym procesem w życiu człowieka. Natomiast każda z nas marzy o tym, aby na dłużej zachować piękny i zdrowy wygląd. Wpływają na to przede wszystkim okolice oczu, wokół których znajduje się cienka skóra podatna na pierwsze oznaki starzenia się. Jednak skutki działania czasu można zniwelować przy pomocy zabiegów, jakie oferuje medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna. Jednym z nich jest plastyka powiek. Polega na chirurgicznym usunięciu zbędnej tkanki tłuszczowej oraz rozciągniętej skóry nad i pod oczami. Dzięki temu odmłodzeniu pozostają nie tylko okolice oczu, ale również cała twarz.

Wskazania do zabiegu plastyki powiek

Skóra w okolicach oczu jest bardzo cienka, przez co szybko traci jędrność i staje się obwisła. U niektórych z nas to zjawisko przyjmuje postać opadających powiek. Do osób najczęściej kwalifikujących się do liftingu powieki zaliczają się panie, w przypadku których decydują czynniki genetyczne. W drugiej grupie można wyróżnić osoby, których waga często się waha, ponieważ powieki zaczynają się rozciągać i opadać.

W trzeciej grupie znajdują się panie zmagające się z objawami starzenie się ciała. Wraz z wejściem w wiek dojrzały skóra zaczyna stopniowo produkować coraz mniej kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za jej elastyczność. Plastyka powiek wykonywana jest również ze względów zdrowotnych, ponieważ w niektórych przypadkach może znacznie utrudniać widzenie.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zgłoszeniem się na zabieg plastyki powiek konieczna jest wizyta u specjalisty. Zleci on niezbędne badania kontrolne przed zabiegiem. W tym przypadku konieczne jest wykluczenie schorzeń, które mogą powodować opuchnięcie oczu, takich jak choroby nerek, wątroby czy tarczycy. Na dwa tygodnie przed zabiegiem plastyki powiek należy powstrzymać się od palenia tytoniu, bo może ono utrudnić gojenie się ran. Ponadto nie powinno się spożywać leków obniżających krzepliwość krwi.

Plastyka powiek – rekonwalescencja

Powrót to pełnej aktywności po zabiegu trwa zazwyczaj w okolicach 7-10 dni. W tym okresie może utrzymywać się opuchlizna i zasinienie na powiece. Ranę po szyciu zabezpiecza niewielki plaster, jednak mimo to wskazana jest nadzwyczajna ostrożność. Po zabiegu plastyki powiek nie powinno się nosić soczewek kontaktowych ani nakładać makijażu oczu. W trakcie gojenia się rany trzeba powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Niewskazane jest także korzystanie z sauny, basenu i solarium. Należy również kłaść w miejsce rany chłodne okłady.