Blog

Pieprzyki i znamiona – nie lekceważ ich

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zapotrzebowania na leczenie schorzeń skóry, który wynika z podwyższenia się świadomości pacjentów oraz większej dbałości o skórę. Dodatkowo jednak należy wziąć pod uwagę wzrost zmian nowotworowych, które wywoływane są najczęściej większą ekspozycją na słońce. Pieprzyki i znamiona to pierwsze sygnały pojawiające się na naszej skórze, które mogą świadczyć o niebezpiecznej chorobie czy schorzeniu, która w konsekwencji może prowadzić do zachorowania na raka skóry.

Nowotwór skóry

Obecnie na nowotwór skóry umiera co drugi pacjent, chociaż jego uleczalność wynosi aż 98%. W przeciągu ostatnich kilku lat odnotowujemy znaczący przyrost występowania nowotworów skóry, w tym czerniaka, który jest najpoważniejszym rodzajem raka skóry. Ponad połowa pacjentów umiera właśnie z powodu zbyt późno postawionej diagnozy.

Pieprzyki i znamiona

W języku medycznym lekarze nie używają słowa „pieprzyk”, zastępując je przy tym pojęciem „znamienia” komórkowego lub barwnikowego. Pieprzyk jest nagromadzeniem komórek barwnikowych, czyli tzw.  melanocytów. Większość z nas posiada różnorodne znamiona na skórze, które mogą być wrodzone lub nabyte.

Pieprzyk pod postacią tzw. znamiona łagodnego nie stwarza zagrożenia. Z czasem jednak może przekształcić się z znamiona złośliwe, których rozpoznanie w późnym czasie może mieć poważne negatywne konsekwencje. Ważne jest zatem, aby regularnie obserwować każdy pojawiający się pieprzyk oraz inne niepokojące zmiany skórne. Szybkie podjęcie odpowiednich działam w przypadku zauważania niepokojących objawów może być zbawienne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Pieprzyk a rozwój czerniaka skóry

Największy wpływ na występowanie czerniaka skóry ma długotrwała ekspozycja na działanie promieni UV. Osoby, które na co dzień nie mają czasu na długie przebywanie na słońcu, a urlop jest dla nich jedyną okazją, aby maksymalnie wykorzystać uroki wypoczynku na plaży, często nie zdają sobie sprawy, że ich skóra może nie być przygotowana na taką dawkę słońca. Aby zapewnić sobie ochronę przeciwsłoneczną najlepszą możliwością jest zrezygnowanie z przebywania na słońcu w godzinach południowych, czyli między 10:00 a 14:00. Nie powinniśmy także zapominać o stosowaniu kosmetyków z filtrem dopasowanym do swojego typu cery.

Kiedy pieprzyki i znamiona powinny nas zaniepokoić?

W przypadku występowania niepokojących objawów związanych z pieprzykami i znamionami na skórze należy jak najszybciej wybrać się do lekarza w celu ich diagnostyki.

  • Znamiona powiększające się
  • Zmiana koloru pieprzyka na inną barwę, np. na czarną lub odbarwiającą się, przez co znamię zaczyna blednąć
  • Pieprzyk wypukły, ponad poziomem skóry
  • Znamiona zaczynają krwawić lub sączą się z nich inne wydzieliny
  • Ze znamion i pieprzyków zaczynają wyrastać włosy

Znamiona i pieprzyki – diagnostyka zmian

Lekarze specjaliści podkreślają, że dzięki odpowiednio wczesnej diagnostyce czerniak wyleczany jest już w 90%. Dlatego też, aby móc zapobiec rozwojowi choroby ważna jest samodzielna oraz regularna obserwacja wszystkich pieprzyków i znamion. Jeżeli wystąpią wszelkie zmiany związane z występowaniem pieprzyka nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Nie warto również lekceważyć znamion, które mamy od dłuższego czasu i zauważamy, że któryś pieprzyk różni się od pozostałych.

Podsumowanie

Wcześniejsza diagnostyka chorób skóry jest niezwykle ważna, aby było możliwe jest skuteczne leczenia, dlatego też ważne jest, aby odpowiednio dbać o swoją skórę, a w razie wystąpienia niepokojących objawów udać się do specjalisty. Niepokojące Znamiona i pieprzyki pojawiają się po długotrwałej ekspozycji na silne słońce, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę, szczególnie w okresie lata.