Blog

Pielęgnacja skóry i włosów jesienią – co warto sobie podarować?

Przełomy pór roku często są trudne dla naszej skóry i włosów. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, w dłuższej perspektywie nie służą naszej urodzie i wiosna oraz jesień, to dobry moment na wprowadzenie do pielęgnacji niektórych składników odżywczych lub konkretnych zabiegów, które pomogą skórze i włosom odzyskać zdrowie i blask. Pielęgnacja skóry i włosów jesienią – jak o nie zadbać?

Problemy skóry po lecie

Lato w tym roku było dla nas wyjątkowo łaskawe i długie. Trwało właściwie od kwietnia do połowy października. Część z nas także coraz chętniej wyjeżdża na urlopy poza wysokim sezonem, czyli we wrześniu, październiku a nawet w listopadzie, korzystając ze słońca jeszcze w ciepłych krajach. Po takiej dawce słońca, zarówno skóra jak i włosy bywają w fatalnej kondycji zwłaszcza wtedy, kiedy zdarzało się nam zapomnieć posmarować skóry kremem z filtrem lub zastosować filtr przed wyjściem na silne słońce. Skutki są następujące:

  • przesuszone włosy, łamiące się i pozbawione blasku
  • przebarwienia posłoneczne na skórze
  • przesuszona i łuszcząca się skóra
  • drobne zmarszczki wynikające z ekspozycji skóry na słońce

Chyba każda kobieta zna te problemy i próbuje sobie z nimi poradzić znanymi sobie sposobami. Drogie zabiegi nie zawsze są konieczne i czasem wystarczą preparaty drogeryjne, a nawet kosmetyki sporządzone z produktów spożywczych, które mamy w domu.

Zabiegi na ciało i włosy po lecie

Poniższe zabieg pielęgnacyjne mogą być wykonywane w profesjonalnych gabinetach, przez co ich działanie jest często szybsze i bardziej spektakularne lub w domu – gdzie dzięki systematyczności, możemy osiągnąć poprawę wyglądu skóry i włosów nieco mniejszym nakładem finansowym.

Złuszczanie martwego naskórka

Skóra, która narażona jest na intensywne działanie promieni UV znacznie szybciej się łuszczy. Efektem tego są jest poszarzały odcień, drobne i widoczne zmarszczki oraz plamy i przebarwienia. Im szybciej pozbędziemy się zalegającego martwego naskórka, tym skóra będzie wyglądała lepiej. Dzięki regularnemu peelingowi stanie się jaśniejsza, gładsza i pełna blasku. Kobiety często popełniają błąd i po udanym urlopie zaczynają chodzić na solarium, aby przedłużyć efekt złocistej skóry. W rezultacie zaczyna ona wyglądać jeszcze gorzej, ponieważ przez zalegający naskórek, opala się nierówno. Peeling można wykonać z pomocą dostępnych w drogeriach preparatów do tego przeznaczonych, w gabinecie kosmetycznym lub przy użyciu domowych produktów np. oliwy oraz zmielonej kawy. Na jesień warto pamiętać o systematycznym, cotygodniowym złuszczaniu martwego naskórka. Po kilku tygodniach skóra będzie wyglądać znacznie lepiej.

Nawilżanie

Skóra potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Dzięki temu wygląda promiennie i zdrowo, a właściwy poziom nawilżenia opóźnia powstawanie zmarszczek. Na jesień warto zaopatrzyć się w kremy o silnym działaniu nawilżającym, zawierającym np. kwas hialuronowy lub retinol, czyli pochodną witaminy A.

Odżywianie

Witamina C, witamina E, wyżej już wspomniany retinol oraz preparaty z kolagenem dostarczą skórze składników odżywczych i sprawią, że będzie promienna i pełna blasku. Nie musisz wydawać ogromnych pieniędzy na drogie kremy z witaminami. Spróbuj na początek zaopatrzyć się w krople z witaminą C w aptece, które zwykle podaje się dzieciom, niepotrafiącym jeszcze samodzielnie połykać tabletek. Po zrobionym peelingu i zastosowaniu pod krem takich kropli, zauważysz różnicę w wyglądzie skóry już po kilku dniach!

Odżywianie włosów

Poświęć nieco czasu na to, aby zafundować swoim włosom domowe SPA. Zamiast nakładać odżywkę i szybko ja spłukiwać, postaraj się przez kilka minut wmasować preparat we włosy i dopiero potem je spłukać. Wybierz taki rodzaj odżywki, który będzie miał właściwości nawilżające. Nakładaj odżywkę lub maskę za każdym razem, gdy myjesz włosy. Unikaj suszenia ich suszarką z bardzo bliska lub zbyt gorącym strumieniem powietrza. Jeśli lubisz domowe sposoby, możesz zastosować oliwę z oliwek lub maseczkę z awokado. W tym czasie warto także wybrać się do fryzjera i podciąć nieco końcówki. Jeśli włosy po lecie są silnie zniszczone, unikaj farbowania ich na jasny kolor oraz zabiegów z użyciem płynów do trwałej ondulacji. Po prostu, na jesień daj im odpocząć a na pewno wkrótce odwdzięczą się ładnym wyglądem.