Blog

Operacje plastyczne w Kolumbii – fakty i podejście społeczne

Kolumbia to kraj położony w Ameryce Południowej, który większości z nas kojarzy się z pięknymi kobietami i… przemysłem narkotykowym. I jedno i drugie wydaje się być słusznym spostrzeżeniem. W końcu to z Kolumbii pochodził najsłynniejszy baron narkotykowy – Pablo Escobar, a kraj ten do tej pory zmaga się z przestępczością narkotykową. Ludzie odwiedzający Kolumbię często zwracają uwagę także na wyjątkowej urody kobiety. Ich idealny często wizerunek często wynika nie tylko z genów, ale także z poddawania się operacjom plastycznym. Operacje plastyczne w Kolumbii – co warto o nich wiedzieć?

Turystyka medyczna

Każdego roku, dziesiątki tysięcy Europejczyków i mieszkańców Ameryki Północnej odwiedza ten kraj w celu poddania się operacji plastycznej. Ceny rzeczywiście są znacznie niższe niż w innych krajach zachodnich, jednak ten fakt ma także swoją ciemną stronę. Brak regulacji w tym kraju dotyczących tego, kto może wykonywać operacje oraz w jakich warunkach, nierzadko kończyły się dla pacjentów nieprzyjemnościami, a dla niektórych – nawet śmiercią. Problemem są podrabiane dyplomy oraz fakt, że operacje przeprowadzają nawet stomatolodzy lub lekarze rodzinni. Obecnie trwają dopiero prace nad regulacjami i sposobem pozyskiwania dyplomów. Jeszcze dwa lata temu, część lekarzy uzyskiwały dyplomy nawet w drodze kursów internetowych. Pacjenci wybierający się do tego kraju w celu poddania się zabiegowi z pewnością muszą bardzo uważać, choć trzeba przyznać, że w tym kraju operują także specjaliści znani na całym świecie.

Operacje od najmłodszych lat

Jak w wielu krajach Ameryki Południowej, także w Kolumbii operacje plastyczne nawet u nastolatków nie są niczym szokującym. Podczas gdy w Europie odchodzi się nawet od wczesnego przekłuwania uszu, w Kolumbii już na piętnaste urodziny dostaje się od rodziców pieniądze na dość inwazyjne zabiegi jak korekcja nosa, a nawet powiększenie piersi. Ciało w tym kraju ma ogromne znaczenie. Ponadto, możliwość poddania się operacji świadczy o statusie społecznym, dlatego często nie jest to fakt, który ludzie przed sobą ukrywają. Wszelkie operacje zwykle są zdecydowanie popierane przez rodziców. To dla ludzi z naszej części świata może być dość szokujące.

Bezpłatny system operacji plastycznych dla najbiedniejszych

W Medillin, drugim co do wielkości mieście w Kolumbii, istnieje nawet bezpłatny program oferujący operacje plastyczne najbiedniejszej części społeczeństwa. Młodzi, dopiero uczący się chirurdzy mają szansę zdobyć doświadczenie operując właśnie tych ludzi, którzy nie są w stanie samodzielnie zapłacić za operację. To dość szokująca informacja. Czy wyobrażacie sobie istnienie tego rodzaju programów w którymkolwiek kraju Europy?

Kult piękna, czyli co jest w wyglądzie ważne dla mieszkańców Kolumbii

Kolumbijczycy i Kolumbijki zwracają ogromną uwagę na proporcje ciała. Biust powinien być okrągły i odpowiednio duży, pośladki wystające, a brzuch płaski. Twarz powinna być gładka i pozbawiona zmarszczek, nos dość wąski i wysoko osadzone kości policzkowe. Kolumbijczycy, podobnie jak Amerykanie przywiązują wagę do uzębienia. Dzieciom bardzo wcześnie zakłada się aparaty ortodontyczne, a stomatologia estetyczna jest bardzo powszechna. Kolumbijskie kobiety bardzo podkreślają swoją seksualność. W tym kraju nie ma miejsca na workowate ubrania czy brak makijażu. Wszystkie detale, począwszy od włosów na paznokciach kończąc, są precyzyjnie dopracowane. Modna jest także jasna skóra, dlatego kobiety chronią się przed słońcem z pomocą filtrów, dzięki temu też utrzymują skórę w dobrej kondycji.

źródła:

https://thoughtcatalog.com/jono-cusack/2014/07/7-things-i-learned-about-plastic-surgery-in-colombia/

https://antiguareport.com/2018/01/plastic-surgery-gets-hotter-and-hotter-in-colombia/