Blog

medyczne korzyści z operacji plastycznych

Nie tylko kwestie estetyczne, czyli o zdrowotnych korzyściach operacji plastycznych

Celem operacji plastycznych jest przede wszystkim poprawa urody pacjentów, zniwelowanie defektów wrodzonych lub powstałych w wyniku urazów, wypadków oraz wizualne odmłodzenie. Każdy z powyższych celów ma głównie wymiar estetyczny, a celem jest przede wszystkim poprawa wizerunku. O zdrowotnych korzyściach operacji plastycznych mało kto pamięta. Doświadczają ich jednak Ci, którzy się na nią zdecydowali.

Korekcja nosa

To jednak z tych procedur z zakresu chirurgii plastycznej, która często ma także wskazania medyczne. Podczas operacji, zostaje poprawiany nie tylko kształt nosa. Poprzez wyprostowanie przegrody nosowej, która bywa skrzywiona z różnych powodów (od urodzenia lub w wyniku urazów i złamań), nos jest bardziej drożny przez co ustępują problemy z bezdechem sennym (czyli chrapaniem) oraz poprawia się wydolność oddechowa podczas wysiłku fizycznego. Operacja może przynieść także korzyści w postaci mniejszej skłonności do zapalenia zatok lub problemów z gardłem, które często bywają efektem niedrożności nosa i konieczności oddychania ustami. Jest to ewidentna korzyść zdrowotna wynikająca z operacji, która poprawia komfort życia i trwale oraz pozytywnie wpływa na zdrowie pacjenta.

Operacje zmniejszenia piersi

Operacja zmniejszenia piersi jest często przeprowadzana głównie ze wskazań medycznych. Ogromny, ciężki biust to nie tylko problem estetyczny, który utrudnia zakup bielizny czy dobranie ubrań. Do przede wszystkim ogromne obciążenie dla kręgosłupa, które mogą towarzyszyć bóle i stany zwyrodnieniowe. Duże piersi często także są przyczyną problemów skórnych, takich jak otarcia i odparzenia. Korzyścią z operacji zmniejszenia piersi jest zatem odciążenie kręgosłupa, pozbycie się stanów bólowych oraz zdecydowanie mniejsza skłonność do problemów skórnych poprzez usunięcie głównej ich przyczyny.

Korekcja powiek górnych

Korekcja powiek to zabieg, który przynosi przede wszystkim korzyści estetyczne. Spojrzenie nabiera młodszego wyglądu, a skóra wokół oczu jest napięta i jędrna. Plastyka powiek to jeden z zabiegów, który przynosi rezultat odmładzający. Nie jest to jedyna korzyść. Często nadmiar skóry na górnych powiekach ogranicza pole widzenia. Korekcja powiek nie tylko odmładza, ale także często poprawia możliwość prawidłowego widzenia, a przez to – także codzienne funkcjonowanie.

Plastyka brzucha

Nadmiary skóry na brzuchu pozostały po ciąży lub znacznej utracie kilogramów, nie tylko powodują dyskomfort estetyczny, ale często wpływają na postawę ciała oraz są przyczyną dolegliwości bólowych pleców. Dzięki plastyce powłok brzusznych, pacjent uzyskuje korzyści dwojakiego rodzaju.

Korzyści psychologiczne

Często ledwo dostrzegalny przez innych ludzi defekt urody, może negatywnie wpływać na samopoczucie i samoocenę pacjenta. Nierzadko zdarza się, że osoby, które poddały się operacji plastycznej i pozbyły swoich kompleksów, szybciej otwierają się na ludzi, są pewniejsi siebie, co znacznie wpływa na jakość ich życia i dalszy jego przebieg zarówno w wymiarze zawodowym jak i prywatnym. Operacja plastyczna często pomaga pacjentom pozytywnie spojrzeć na swoje ciało i zwyczajnie je polubić. A jak powszechnie wiadomo, ludzie, którzy sami ze sobą czują się dobrze i akceptują swój wizerunek, podobnie są postrzegani także przez innych ludzi.

Nie ma wątpliwości co do tego, że zadaniem chirurgii plastycznej jest przede wszystkim poprawianie niedoskonałości ciała. Za tym często idą także profity w wymiarze zdrowotnym i psychologicznym, które warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji, ponieważ mają wymiar długofalowy i rzeczywiście mogą poprawić codzienną jakość życia.