
Widok szczupłych, jędrnych ud to marzenie wielu osób, a w szczególności kobiet. Jednak wahania wagi, naturalne procesy starzenia czy brak intensywnej pielęgnacji mogą sprawić, że skóra w tej okolicy traci na atrakcyjności. Kiedy regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i intensywna pielęgnacja nie pomaga- współczesna chirurgia plastyczna oferuje skuteczne rozwiązanie tego problemu. Lifting ud to zabieg pozwalający odzyskać sprężystość i korzystne proporcje nóg. Jakie rezultaty można osiągnąć, w jaki sposób przebiega procedura i dla kogo jest przeznaczona?
Dlaczego warto rozważyć lifting ud?
Uda w szczególny sposób narażone są na negatywny wpływ czynników takich jak utrata masy ciała, zmiany hormonalne czy naturalny proces starzenia. Skóra w tej okolicy może z czasem tracić elastyczność, a odkładająca się tkanka tłuszczowa powoduje dyskomfort, nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny. Plastyka ud pozwala na przywrócenie jędrności skóry, zwiększenie komfortu poruszania się oraz poprawę samopoczucia pacjenta.
Niejednokrotnie osoby, które przeszły znaczną redukcję masy ciała (np. w ramach chirurgii bariatrycznej), decydują się na korekcję skóry nóg, aby odzyskać proporcjonalną sylwetkę. W rezultacie zabieg ten jest często ostatnim etapem w drodze do pełnego zadowolenia z nowo uzyskanej figury.
Wskazania do zabiegu
Najczęstszymi kandydatami do liftingu ud są pacjenci, u których doszło do:
- Zwiotczenia skóry
Spowodowanego gwałtowną utratą masy ciała, starzeniem się organizmu bądź predyspozycjami genetycznymi. - Nadmiaru tkanki tłuszczowej
Zlokalizowanej głównie na wewnętrznej powierzchni ud, co przyczynia się do dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. - Utraty jędrności i sprężystości
Skutkującej obniżonym poczuciem atrakcyjności, problemami z doborem garderoby czy ograniczeniem aktywności fizycznej.
Przed kwalifikacją do zabiegu konieczna jest szczegółowa konsultacja z chirurgiem plastycznym, który oceni stan skóry i określi realistyczne oczekiwania pacjenta względem planowanej procedury.
Jak przebiega zabieg?
Procedura plastyki ud w zależności od rozległości zmian może być przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (z głęboką sedacją). Najczęściej chirurg wykonuje nacięcie wzdłuż wewnętrznej strony uda, prowadząc je w sposób umożliwiający maksymalne ukrycie blizny. W niektórych przypadkach może być konieczne dodatkowe cięcie w okolicy pachwiny.
- Usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej
Chirurg precyzyjnie wycina wiotką skórę, jednocześnie modelując ewentualne depozyty tłuszczu – np. poprzez liposukcję. - Uformowanie uda
Dzięki przemieszczeniu tkanek i przyszyciu skóry w nowym, wyższym położeniu, uzyskuje się efekt uniesienia i wygładzenia. - Zamknięcie cięć
Szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne (usuwane zwykle po 10–14 dniach) oraz odpowiednie opatrunki kończą zabieg. W rzadkich przypadkach mogą być założone dreny, aby odprowadzić nadmiar płynów tkankowych.
Całość procedury trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin, w zależności od stopnia złożoności przypadku i indywidualnych uwarunkowań anatomicznych pacjenta.
Rekonwalescencja
Okres regeneracji po korekcji skóry nóg bywa zróżnicowany. Jednak większość pacjentów może powrócić do umiarkowanej aktywności już po około 2–3 tygodniach. Przez pierwsze dni konieczne jest noszenie specjalnej odzieży uciskowej, która wspomaga gojenie i zmniejsza ryzyko powstania obrzęków. Warto także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, dźwigania ciężarów czy intensywnych ćwiczeń – przynajmniej przez 4–6 tygodni.
Z uwagi na charakter zabiegu pacjenci muszą być przygotowani na możliwą obecność blizn. Jednak współczesne techniki chirurgiczne oraz zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry pozwalają znacząco zredukować ich widoczność. Stosowanie kremów na blizny, zabiegów laserowych lub plazmy bogatopłytkowej może dodatkowo poprawiać wygląd powstałych zmian.
Trwałość efektów
Jednym z kluczowych aspektów liftingu ud jest wysoka trwałość uzyskanych rezultatów. Pacjenci cieszą się jędrną i gładką skórą ud przez długi czas. Należy jednak zaznaczyć, że końcowe rezultaty oraz ich trwałość są ściśle związane z trybem życia pacjenta, w tym ze stabilną masą ciała oraz systematyczną aktywnością fizyczną. W przypadku istotnych wahań wagi bądź braku pielęgnacji skóry proces starzenia i wiotczenia może postępować szybciej, zmniejszając trwałość rezultatów. Z tego względu warto dbać o regularne nawilżanie skóry, zrównoważoną dietę i umiarkowany trening.
Bezpieczeństwo i możliwe powikłania
Choć plastyka ud należy do zabiegów skutecznych i relatywnie bezpiecznych, zawsze istnieje ryzyko powikłań. Należą do nich m.in.: krwiaki, infekcje, zaburzenia czucia, a w rzadkich przypadkach niewłaściwe gojenie ran. Kluczowym elementem minimalizacji takich zdarzeń jest wybór doświadczonego chirurga plastycznego oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń w zakresie rekonwalescencji.
Według statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (ISAPS) liczba komplikacji po tego rodzaju procedurach utrzymuje się na poziomie poniżej 5%. Potwierdza to więc wysoki poziom bezpieczeństwa współczesnych technik chirurgicznych.
Czy wiesz, że…?
- Zgodnie z raportem American Society of Plastic Surgeons (ASPS), w ciągu ostatnich 10 lat zaobserwowano wzrost o 25% w liczbie wykonywanych zabiegów obejmujących lifting ud.
- Najczęściej na plastykę ud decydują się kobiety w wieku 40–55 lat. Pokrywa się on z okresem, w którym skóra traci wyraźnie swoją pierwotną elastyczność.
- W ankiecie przeprowadzonej wśród pacjentów jednej z europejskich klinik 86% osób przyznało, że korekcja wyglądu ud pozytywnie wpłynęła na ich samoocenę i komfort w życiu codziennym.