Blog

Jak stres może wpływać na Twój wygląd?

Stres jest nieuniknioną częścią życia. W zależności od jego rodzaju może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasze życie i wygląd. Krótkotrwały stres motywuje do działania i ma pozytywne skutki dla naszego życia. Długotrwały, permanentny stres może negatywnie wpływać na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Jego skutki widoczne są także w naszym wyglądzie. Jak stres może wpływać na Twój wygląd?

Dobrym porównaniem dla nadmiernego stresu może być silnik samochodowy, próbujący pracować długo po tym jak skończył się w nim olej. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie spustoszenia spowoduje w jego wnętrzu. Nie inaczej jest ze stresem. Długotrwałe napięcie odbija się na naszym zdrowiu, samopoczuciu i wyglądzie. Oto objawy, które mogą wynikać ze stresu.

Stres a bezsenność

Permanentny stres powoduje problemy z zasypianiem lub budzeniem się w środku nocy. Niedobory snu wpływają na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia i znacznie odbijają się na naszym wyglądzie. Pierwszy widocznym objawem bezsenności są podkrążone i podpuchnięte oczy. Niedobory snu bardzo wyraźnie odbijają się na wyglądzie skóry pod oczami, która jest bardzo cienka i delikatna z natury. Długotrwałym, widocznym znakiem bycia pod wpływem długotrwałego stresu są opadnięte policzki.

Odwodnienie

Częstym objawem długotrwałego stresu jest sucha skóra. W momencie, gdy jesteśmy pod wpływem silnego napięcia, najczęściej zamieniamy picie wody na kawę lub napoje energetyczne. Czasem także pijemy więcej alkoholu, a to przy nieuzupełnianiu niedoborów wody, prowadzi do odwodnienia. Przesuszona skóra to jedna z głównych przyczyn tworzenia się i utrwalania zmarszczek oraz poszarzałej skóry.

jak stres może wpływać na Twój wygląd

Wpływ na uśmiech

Człowiek zestresowany raczej uśmiecha się mniej, jednak to nie w tym rzecz. Długotrwały stres wpływa na pojawianie się kłopotliwych opryszczek, często jest przyczyna bruksizmu, czyli zaciskania zębów podczas snu i ścierania ich powierzchni. Problemy z uśmiechem z kolei negatywnie wpływają na pewność siebie i skłonność do radości.

Zaostrza trądzik

Osoby ze skóra trądzikową w sposób szczególny mogą odczuć stres na swojej skórze. Samo napięcie nie spowoduje trądziku, jednak może zaostrzać pojawianie się stanów zapalnych. Pod wpływem stresu możemy niepotrzebnie dotykać twarzy lub mimowolnie drapać zmiany skórne, co tylko roznosi stany zapalne na inne obszary.

Nadmierne i przedwczesne wypadanie włosów

Ten objaw długotrwałego i silnego stresu, wbrew pozorom nie dotyczy tylko mężczyzn. Często to kobiety dotyka nadmierne wypadanie włosów pod wpływem stresu. Może się to objawiać równomiernym przerzedzeniem włosów lub tzw. łysieniem plackowatym, które objawia się tworzeniem łysych ognisk na głowie.

Zaostrzenie objawów chorób skóry

Takie choroby jak łuszczyca, Atopowe Zapalenie Skóry lub łojotokowe zapalenie skóry mogą mieć znacznie ostrzejszy przebieg, jeśli pacjent jest pod wpływem silnego stresu lub napięcia emocjonalnego.

Stresu niestety nie da się uniknąć lub wyeliminować z życia. Można jednak podjąć próby radzenia sobie z nadmiernym napięciem, ucząc się odpoczywać i zmieniając swoje podejście do stresujących sytuacji. Jeśli stres rzeczywiście znacznie wpływa na Twoje życie, zgłoś się do specjalisty, który pomoże Ci się z nim uporać. Dzięki temu będziesz mieć szansę na znaczną poprawę jakości swojego życia, swojego zdrowia oraz wyglądu. Do pewnego stopnia, stres jest nam w życiu potrzebny, jednak nie może stać się znaczną jego częścią, bo prędzej czy później mocno odczujemy jego skutki.