Blog

H jak kwas hialuronowy – czym jest i jak obecnie się go wykorzystuje

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją u wszystkich organizmów żywych. U ludzi występuje głównie w mazi stawowej, oku, płynach ustrojowych oraz w skórze. Kwas hialuronowy ma ogromne zdolności do wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu wiąże aż 250 cząsteczek wody. Obecnie pozyskiwany kwas hialuronowy wykorzystywany jest w medycynie oraz kosmetologii.

Popularność kwasu hialuronowego i jego zastosowanie w kosmetologii

Wydaje, się, że odkąd świat dosłownie oszalał na punkcie zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, jego popularność nie słabnie zwłaszcza w medycynie estetycznej. Dzięki zdolnościom do wiązania wody, kwas hialuronowy doskonale sprawdza się w roli wypełniacza zmarszczek i bruzd, jest stosowany do powiększania ust czy modelowania twarzy. Wykorzystuje się go w medycynie estetycznej poprzez wprowadzanie podskórne. Ta metoda odmładzania jest mało inwazyjna, a jednocześnie przynosząca natychmiastowe efekty. Właściwie od razu po wprowadzeniu kwasu, skóra jest gładsza i pozbawiona widocznych zmarszczek. Kwas hialuronowy stosowany jest w postaci usieciowanej i nieusieciowanej. Do wprowadzenia nieusieciowanego kwasu pod skórę najczęściej stosuje się zabiegi mezoterapii, z reguły w seriach. Skóra po zabiegu jest niemal automatycznie gładsza i nawilżona. Usieciowany kwas hialuronowy stosuje się do wygładzania głębszych zmarszczek, bruzd, modelowania twarzy lub przy uzupełnianiu braków objętości. Natychmiastowe efekty oraz niewielka inwazyjność zabiegu sprawia, że wiele kobiet i mężczyzn decyduje się na poprawienie wyglądu z pomocą tej substancji.

Jakie są wady zabiegów odmładzających z użyciem kwasu hialuronowego?

Pomimo wielu zalet, kwas hialuronowy posiada także wady, które warto rozważyć zanim poddasz się zabiegowi lub wybierzesz metodę odmładzania. Substancja ta naturalnie”ucieka” ze skóry po pewnym czasie – czyli rozkłada się w organizmie. Zabiegi trzeba powtarzać kilka miesięcy, czasem co roku. Jednorazowy koszt zabiegu to w zależności od ilości użytej substancji od kilkuset do tysiąca pięciuset złotych. Jeśli zależy Ci na trwałym wygładzeniu zmarszczek, zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mogą zwyczajnie okazać się zbyt kosztowne w porównaniu np. z chirurgicznym liftingiem twarzy. Ponadto, stosowanie tego typu zabiegów może mieć kilka drobnych wad, takich jak zasinienia i obrzęki bezpośrednio po iniekcji oraz wystąpienie asymetrii i nierówności (ale tylko w przypadku nieprawidłowego podania preparatu). Podskórnie kwas hialuronowy może być podawany wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. W żadnym wypadku nie próbuj podawać go sobie samodzielnie! Kwas hialuronowy często jest również składnikiem kremów, jednak oprócz delikatnego wygładzenia, nie uzyskamy spektakularnych efektów po zastosowaniu go. Cząsteczki kwasu hialuronowego nie są w stanie przeniknąć przez skórę.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie

Kwas hialuronowy zdobył popularność dzięki zastosowaniu go w medycynie estetycznej. To jednak nie jedyna jego rola we współczesnej medycynie. Substancję stosuje się kroplach do oczu oraz płynach do soczewek kontaktowych, bo doskonale wpływa na nawilżenie oczu i łagodzi podrażnienia. Oprócz tego, kwas stosuje się także w ortopedii, szczególnie w chorobach stawów poprzez uzupełnienie kwasu zastrzykami. Odkryto również, że kwas hialuronowy przyspiesza gojenie się ran po operacjach szyjki macicy, pochwy oraz sromu.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w celu odmłodzenia był przełomem w medycynie estetycznej. Techniki podawania substancji wciąż są ulepszane, dzięki temu mało inwazyjne odmładzanie przynosi coraz lepsze efekty. Nie wydaje się, aby popularność zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego spadła w najbliższych latach. Ważny jest jednak umiar i rozsądek. Bez niego, nawet tak naturalna substancja może doprowadzić do skutków odwrotnych do zamierzonego.