Blog

badanie piersi z implantami

Diagnostyka piersi po ich powiększeniu

Każda świadoma kobieta, dbająca o swoje zdrowie, powinna pamiętać o regularnym badaniu piersi. Jest to fundamentalny element profilaktyki przeciwnowotworowej. Guz piersi jest możliwy do wykrycia podczas samobadania piersi, w badaniu palpacyjnym wykonanym przez lekarza lub w badaniu obrazowym (mammografia, badanie USG lub rezonans magnetyczny). Czym różni się badanie piersi z implantami od tego bez nich? Czy implanty mogą utrudniać badanie piersi?

Rodzaje rutynowych badań piersi z implantami

Kobiety, które przeszły operację powiększenia piersi implantami, powinny:

  • Przynajmniej raz w miesiącu wykonywać dokładne samobadanie. Własnoręczne badanie piersi jest najłatwiejszą i najbardziej dostępną metodą wczesnej diagnostyki raka piersi.
  • Należy zgłaszać się na wymagane wizyty kontrolne do chirurga plastycznego, który wykonał operację powiększenia piersi.
  • Kobiety poniżej 40 roku życia, powinny raz w roku poddać się badaniu USG piersi.
  • Zgodnie ze światowymi standardami dla kobiet po 40 roku życia raz na 1- 2 lata zalecane jest badanie mammograficzne.

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi jest jednym z głównych badań obrazowych i diagnostycznych tkanki gruczołowej sutka.Aparat do USG emituje ultradźwięki, które przenikają przez skórę aż do tkanek, odbijają się do nich i wracają do urządzenia. Dzięki temu w czasie rzeczywistym powstaje obraz widoczny na ekranie, który jest obserwowany przez lekarza.

USG wykonywane w ramach profilaktyki nowotworu piersi pozwala wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym, ani zauważalne wzrokowo. Ponadto stosowane jest ono w różnicowaniu zmian torbielowatych i litych oraz w ocenie wielkości i granic zmian ogniskowych.

Obecność implantów może ewentualnie utrudniać, lecz nigdy nie uniemożliwia poprawnego obrazowania i diagnozowania ewentualnych zmian chorobowych tego gruczołu, szczególnie dla doświadczonego specjalisty. Warto dodać, że badanie ultrasonograficzne piersi jest całkowicie bezpieczne dla implantów.

powiększenie piersi implantami

Badanie piersi z implantami- mammografia

Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Obejmują one projekcję skośną przyśrodkową- boczną oraz głowowo- ogonową. Dzięki temu uzyskany zostaje obraz, na podstawie którego możliwe jest wykrycie zmian bezobjawowych. Czyli choroby już we wczesnym stadium, kiedy guzek nie jest jeszcze wyczuwalny palpacyjnie.

Implanty podczas mammografii mogą utrudnić dostrzeżenie całej tkanki piersi, jednak istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Aby pomóc lekarzowi zobaczyć jak najwięcej tkanki piersi, kobiety z implantami mają wykonywane 4 dodatkowe zdjęcia (2 na każdej piersi). Te dodatkowe zdjęcia nazywamy “zdjęciami z przemieszczeniem implantu”. Implant jest przesuwany do tyłu w stosunku do ściany klatki piersiowej, a pierś jest przyciągana do przodu nad nim, a następnie lekko ściskana. Pozwala to na lepsze zobrazowanie przedniej części biustu, a w efekcie zobrazowanie całej tkanki piersiowej.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem mammografii poinformować technika/ lekarza przeprowadzającego badanie o posiadaniu implantów. Najlepiej wspomnieć o tym fakcie już podczas umawiania się na badanie mammograficzne. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy dana placówka ma doświadczenie w wykonywaniu mammografii u kobiet z implantami piersi.

Implanty a ryzyko wystąpienia nowotworu

Badania naukowe wykazały, że kobiety z implantami piersi były wcześniej diagnozowane na raka piersi niż kobiety bez implantów. Prawdopodobnie wynika to z tego, że implant stwarza powierzchnię, na której łatwiej palpacyjnie wykryć zmianę. Ponadto liczne analizy potwierdzają, iż posiadanie implantów, w żaden sposób nie wpływa na przebieg i wystąpienie choroby.

Podsumowując

Każda kobieta powinna pamiętać o profilaktyce nowotworu piersi. Samobadanie jest najłatwiejszą i najbardziej dostępną formą badania tej okolicy. Ponadto są dostępne badania obrazowe, które również należy wykonywać regularnie. Implanty piersi nie wpływają na uniemożliwienie skutecznej profilaktyki. Należy jednak poinformować lekarza przed rozpoczęciem badania obrazowego piersi o posiadaniu implantów. Dzięki temu, doświadczony specjalista będzie mógł dostosować technikę badania do sytuacji.