Blog

Czego unikać po liftingu twarzy?

efekt po liftingu twarzy

Chirurgiczny lifting twarzy, to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry z twarzy i uzyskaniu efektu odmłodzenia oraz wygładzenia. Jest to sprawdzony sposób na przywrócenie twarzy młodzieńczego owalu oraz gładkości. Po zabiegu twarz wygląda naturalnie, jednak znacznie młodziej. Jedna z najczęstszych obaw pacjentek i pacjentów przed poddaniem się liftingowi twarzy, jest okres rekonwalescencji. Przed operacją najczęściej pojawiają się pytania dotyczące funkcjonowania po zabiegu, powrotu do aktywności fizycznej i życia towarzyskiego. Czego należy unikać po liftingu twarzy, aby zmaksymalizować jego efekt i bezpieczeństwo?

Czego unikać po liftingu twarzy?

Decydując się na zabieg liftingu, trzeba przede wszystkim wybrać profesjonalną klinikę i doświadczonego specjalistę. Lekarz prowadzący w czasie wstępnej konsultacji omawia z pacjentem wszelkie kwestie związane z zabiegiem, przeciwwskazania, a także efekty, których można się spodziewać. Przekazuje również informację o tym, czego należy unikać po liftingu twarzy. Poniżej kilka wskazówek, których modyfikacja zależy od Twojego chirurga plastycznego.

Unikaj schylania się i nadmiernego wysiłku fizycznego

Jednym z głównych zaleceń pooperacyjnych jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, schylania się i podnoszenia ciężarów przez ok. 4 tygodnie. Jest to uwarunkowane możliwością rozejścia się szwów lub nawet drobnej blizny. Forsowanie organizmu nadmiernym uprawianiem sportu może też wydłużyć okres rekonwalescencji. Sport to też pot i często zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko infekcji rany pooperacyjnej. Nierzadko zdarzają się też kontuzje i upadki, które mogą mechanicznie uszkodzić twarz i bliznę po liftingu twarzy- wpłynie to niekorzystnie na efekt końcowy zabiegu.

uprawianie sportu po operacji plastycznej

Unikaj słońca

Operacja powoduje również tymczasowy spadek wrażliwości na zmiany temperatury. W pierwszych tygodniach rekonwalescencji należy unikać zarówno przeciągów, jak i miejsc zbytnio nasłonecznionych. Zaleca się także, aby do pół roku po zabiegu ograniczyć opalanie do minimum oraz zrezygnować z korzystania z solarium i sauny.

Pamiętaj też, że promieniowanie UV to jeden z głównych czynników przyspieszających procesy starzenia się skóry. Warto więc codziennie stosować krem ochronny z wysokim SPF.

Unikaj używek

Mowa tu przede wszystkim o wyrobach tytoniowych. Poza ogólnie niekorzystnym wpływem palenia papierosów na zdrowie, dym papierosowy głównie poprzez działanie nikotyny i tlenku węgla w znaczący sposób zaburza naturalne procesy gojenia się ran. Skurcz naczyń krwionośnych wywołany przez nikotynę oraz zwiększone przez nią wydzielanie adrenaliny, w połączeniu z aktywacją układu krzepnięcia krwi, jak również zmniejszonym przez tlenek węgla wiązaniem tlenu z hemoglobiną, prowadzą do upośledzonego przepływu krwi przez tkanki i niedostatecznego zaopatrywania w tlen i inne niezbędne składniki odżywcze. Wypalenie nawet jednego papierosa powoduje utrzymywanie się opisanych procesów niedotlenienia tkankowego przez co najmniej 12 godzin!

Unikaj przetworzonej żywności

Dieta po liftingu twarzy jest niezwykle istotna, a jej odpowiednie zbilansowanie zapewnia podaż składników niezbędnych do prawidłowego gojenia się raz i szybkiego powrotu do pełnej aktywności. Powinna zawierać niezbędne mikro- i makroelementy, a przede wszystkim optymalną zawartość białka, niezbędnego w procesie regeneracji tkanek. Przetworzone, ubogo wartościowe produkty typu fast-food nie są najlepszym wyborem w czasie pooperacyjnym.

zdrowa dieta

Przez pewien czas unikaj makijażu

Dla niektórych kobiet może to być trudne, zwłaszcza wtedy kiedy ich codziennym nawykiem jest stosowanie makijażu. Zwykle zaleca się unikanie nakładania kosmetyków na twarz przez okres około dwóch tygodni, o ile lekarz nie będzie miał dla Ciebie innych wskazówek. Po tym czasie najczęściej można już kamuflować delikatny obrzęk, który czasem jeszcze się utrzymuje. Kosmetyki do makijażu mogą podrażnić obecną jeszcze ranę po liftingu twarzy, co wpłynie na przedłużenie okresu rekonwalescencji.

Najważniejsze- unikaj zapominania o wizytach kontrolnych!

Tylko podczas wizyt kontrolnych chirurg może ocenić ewentualne powikłania pooperacyjne, stan szwów i blizny oraz osiągany efekt. Może wtedy przekazać Ci zmianę zaleceń, odpowiedź na nurtujące pytania i przepisać ewentualne leki. Nie należy więc zapominać o regularnym stawianiu się w gabinecie lekarz plastycznego po liftingu twarzy.

Podobne wpisy