Blog

kobieta w ciąży

Ciąża po plastyce brzucha- czy to możliwe?

Nie da się ukryć, że większość z nas marzy o płaskim, wymodelowanym i atrakcyjnie wyglądającym brzuchu. Z doświadczenia jednak wiemy, że nie zawsze zmiana stylu odżywiania i regularny wysiłek fizyczny są wystarczające, aby to osiągnąć. Dlatego Pacjentom zmagającym się z nadmiarem fałdu skórno- tłuszczowego na brzuchu rekomenduje się abdominoplastykę, czyli chirurgiczną plastykę brzucha. Najczęściej procedurze tej poddają się kobiety zmagające się z problemem nieestetycznie wyglądającego brzucha po ciąży. Jednak czy można zajść w ciążę po już wykonanej abdominoplastyce?

Jak zmienia się sylwetka w trakcie i po ciąży?

Płodowy rozwój i wzrost dziecka wymaga szeregu zmian adaptacyjnych w organizmie matki. Potrzeba rosnącego płodu do coraz większej przestrzeni powoduje m.in. modyfikację włókien mięśniowych, budujących ścianę jamy brzusznej oraz zwiększenie wymiarów skóry, pokrywającej okolice brzucha.

Po narodzinach dziecka wymienione zmiany ulegają systematycznemu cofaniu się. Jednak, niestety, często sylwetka matki nie wraca do całkowitego kształtu, jak sprzed ciąży. Zdarza się, iż u niektórych Pacjentek ściana mięśniowa jamy brzusznej staje się istotnie osłabiona, pozostaje nieestetyczny nadmiar skóry na brzuchu w postaci fałdów oraz depozyty podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem czego mogą być narastające kompleksy, istotnie obniżające komfort życia kobiety. Oczywiście zdrowy styl odżywiania i przemyślana aktywność fizyczna może pomóc w poprawie sylwetki, jeżeli jednak aktywności te nie dają satysfakcjonujących efektów- abdominoplastyka wydaje się skutecznym rozwiązaniem.

kobieta po ciąży z dzieckiem na rękach

Plastyka powłok brzusznych- jakie efekty można uzyskać?

Profesjonalnie wykonana operacja plastyki brzucha potrafi dać spektakularne efekty. W jej wyniku sylwetka stanie się wreszcie proporcjonalna, skóra na brzuchu odzyska jędrność, mięśnie zostaną wzmocnione, a sam brzuch będzie wyglądał szczupło i atrakcyjnie. Problem zwisającego fałdu skóry czy rozstępów na brzuchu, ograniczające codzienną aktywność i pewność siebie- mogą zostać skutecznie zażegnane.

Poza niewątpliwie satysfakcjonującymi efektami wizualnymi zabiegu z pewnością odczujemy również pozytywne rezultaty psychologiczne. Pacjenci po abdominoplastyce na nowo mogą cieszyć się atrakcyjną sylwetką oraz możliwością pokazania się na plaży w stroju kąpielowym bez uczucia wstydu związanego z nieestetycznym wyglądem brzucha!

Ciąża po plastyce brzucha- czy to możliwe?

Z reguły wykonanie plastyki brzucha specjaliści zalecają po urodzeniu ostatniego dziecka. Wynika to z faktu, że znaczne wahania wagi i rozciągająca się skóra mogą pogorszyć lub wręcz zniweczyć efekt zabiegu.

Wykonanie w przeszłości abdominoplastyki nie jest jednak bezwzględnym przeciwwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę. Nie stwarza to bowiem żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia dziecka, nie wpływa na rozwój wewnątrzmaciczny zarodka ani na płodność kobiety. Ponadto, wykonanie korekcji sylwetki przed zajściem w ciążę nie zwiększa prawdopodobieństwa zniekształcenia brzucha po porodzie.

Czasami jedynie obserwuje się nasilone niedogodności odczuwane przez kobietę podczas ciąży. W trakcie systematycznego powiększania się macicy dochodzić może do rozpierania, wcześniej skutecznie wzmocnionych operacyjnie mięśni. W efekcie Pacjentka może odczuwać względnie większy dyskomfort w okolicy brzucha oraz poczucie napinania tychże mięśni.

Pacjentkom, które zaszły w ciążę po przebyciu abdominoplastyki, udzielić można pewnych rad. Głównym zaleceniem jest niedopuszczenie do drastycznego wzrostu masy ciała w trakcie rozwoju płodu. Ponieważ w sytuacji znacznego zwiększenia się wagi Pacjentki ryzyko, że rezultaty wcześniejszego zabiegu ulegną pogorszeniu, istotnie wzrasta.

Ważne jest też, aby przed podjęciem decyzji o ciąży po plastyce brzucha skonsultować się z chirurgiem plastycznym, ginekologiem oraz urofizjoterapeutą. Dzięki ocenie specjalistów oraz wykonaniu pomocnych badań, przyszła mama będzie miała pewność, iż jej organizm jest gotowy na ciążę. Uzyska również wskazówki, jak sama może wspomóc swoje ciało aby zachować efekty operacji w możliwie najwyższym stopniu.

zdrowa dieta w ciąży

Ciąża po plastyce brzucha- kiedy jest najbardziej bezpieczna?

Najbezpieczniejszym momentem na zajście w ciążę po plastyce brzucha jest odczekanie minimum roku po przebytej operacji. Ten okres czasu pozwala na pełne wygojenie się blizn, ustabilizowanie się ciała po zabiegu i pełne odzyskanie funkcji mięśni brzucha. Warto jednak podkreślić, że każdy przypadek jest unikalny i indywidualne zalecenia lekarza specjalisty są niezwykle istotne. Dlatego zawsze najlepiej skonsultować się z chirurgiem plastycznym i lekarzem ginekologiem, aby uzyskać opinie i wskazówki dotyczące najlepszego czasu na zajście w ciążę po plastyce brzucha, biorąc pod uwagę konkretną sytuację i stan zdrowia Pacjentki.