Blog

Cellulit – przypadłość aż 80% kobiet. Jak z nim walczyć?

Cellulit. Znaczenie tego słowa znają chyba wszystkie kobiety, a większość próbuje z mniejszym lub większym sukcesem walczyć z tą przypadłością. Tak zwana „skórka pomarańczowa” dotyka zarówno kobiety szczupłe, jak i te okrąglejsze. Ten problem zauważa u siebie większość kobiet i wydaje się, że kłopotu nie mają jedynie te kobiety, które zawodowo lub wyczynowo uprawiają sport. Skąd bierze się cellulit i czy można z nim wygrać?

Powszechne jest stawianie obok siebie posiadania cellulitu i zwykłej otyłości oraz kojarzenie go z przejadaniem się i zaniedbaniem ciała. Zła dieta i brak ruchu oczywiście nie pomagają w walce z cellulitem, ale nie są jedynymi i bezpośrednimi przyczyna tego problemu. Stosowanie diety powoduje, że organizm wykorzystuje rezerwy zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Cellulit jest tłuszczem, który jest „uwięziony”, dlatego nie reaguje tak samo jak tkanka tłuszczowa, która jest naturalną konsekwencją przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do ich spalania.

Przyczyny powstawania cellulitu

Istnieje kilka czynników, które wpływają na powstawanie cellulitu. Pierwszym z nich jest zaburzona gospodarka hormonalna. Cellulit jest przypadłością, która głównie dotyczy kobiet. Dzieje się tak ze względu na podwyższony poziom estrogenu oraz progesteronu. Cellulit jest zawsze bardziej widoczny podczas miesiączki, ciąży lub w czasie przyjmowania hormonalnej antykoncepcji. Na powstawanie skórki pomarańczowej, wpływ mają także indywidualne skłonności czyli czynniki genetyczne. Tak samo jak niektórzy z nas mają skłonność do powstawania obrzęków lub puchnięcia nóg w podróży, tak samo jedne kobiety mają większą skłonność do powstawania cellulitu, a inne mniejszą.

Kolejne dwa czynniki zależą już od naszej postawy i w dużej mierze decydują o stopniu zaawansowania cellulitu. Pierwszy z nich to dieta. Nawet jeśli myślisz, że zdrowo się odżywiasz, to produkty które masz okazję kupować w sklepie, nie zawsze są najlepszej jakości. Kobiety ze skłonnością do powstawania skórki pomarańczowej przede wszystkim powinny zrezygnować z produktów przetworzonych oraz półproduktów. Równie ważne jest zwracanie uwagi na jakość jedzenia i staranie się o to, aby kupowane mięso czy warzywa były hodowane w jak najbardziej naturalny sposób. Ostatni czynnik, to brak aktywności fizycznej. Przy czym nie chodzi to o codzienne „katowanie się” na siłowni, a normalną, codzienna dawkę ruchu – marszu, truchtu czy jazdy na rowerze.

Stopnie zaawansowania cellulitu

Najprostszy podział to cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Ten pierwszy uważany jest za chorobę cywilizacyjną i spowodowany jest zaburzeniami przepływu krwi i limfy. Drugi rodzaj cellulitu jest już związany z nadmiarem tkanki tłuszczowej i jest trudniejszy w pozbyciu się. Poza tym, wyróżnia się kilka stopni zaawansowania cellulitu:

Stopień I – to cellulit twardy, czyli widoczny tylko wówczas, kiedy ręką zgnieciemy skórę na udach lub pośladkach. Jest uważany za początki tego problemu i zwykle dotyczy młodych kobiet do 25 roku życia.
Stopień II – skóra na pierwszy rzut oka przypomina ciasto. Jest blada, a grudki są widoczne. Na tym etapie cellulitowi towarzyszy także wiotkość skóry.
Stopień III – zgrubienia stają się coraz bardziej widoczne, a przy mocniejszym ucisku miejscu skórki pomarańczowej, może pojawić się ból.
Stopień IV – pogłębienie się problemu. Skóra staje się blada, wręcz wygląda na lekko siną, guzki są spore a ból może pojawić się nawet wówczas, kiedy nie skóra nie jest uciskana.

Jak walczyć z cellulitem?

Z cellulitem najlepiej walczyć próbując eliminować czynniki, które wpływają na jego pojawianie się.

1. Dieta – wykluczenie z jadłospisu przetworzonej żywności. Zjadanie posiłków w regularnych odstępach czasowych oraz wprowadzenie do diety większej ilości warzyw orz właściwe nawadnianie czyli wypijanie około 2 litrów czystej wody dziennie.

2. Aktywność fizyczna – to bardzo ważny aspekt w walce z cellulitem. Aktywność fizyczna przede wszystkim ułatwia krążenie. Pomocne w walce ze skórka pomarańczową mogą być zajęcia w wodzie oraz bieganie, marsz – czyli wszystkie ćwiczenia, które pobudzają dolne partie ciała.

3. Pielęgnacja – kremy, peelingi i balsamy w połączeniu z ogólnym dbaniem o ciało może wspomóc walkę z cellulitem. Zwróć uwagę na preparaty zawierające np. kofeinę, która pobudza krążenie krwi.

4. Masaż – zarówno ten domowy jak i profesjonalny może zmniejszyć obrzęk w tkankach. Aby masaż był skuteczny, powinien być wykonywany regularnie. Warto zainwestować choć w odpowiednią rękawicę, którą możesz masować skórę pod prysznicem przez kilka minut.

5. Inwazyjne metody – w przypadku wysokiego stopnia cellulitu, warto udać się do gabinetu medycyny estetycznej i dostosować odpowiednie leczenie. Mogą to być np. zabiegi z użyciem lasera, mezoterapia lub liposukcja, przy czym ta ostatnia wymaga już interwencji chirurga.

źródła:

https://portal.abczdrowie.pl/cellulit
https://www.plasticsurgery.org/news/blog/what-is-the-best-treatment-for-cellulite