Blog

nadmiar skóry po operacji bariatrycznej

Abdominoplastyka po bariatrii- kiedy można ją wykonać?

Operacje bariatryczne stanowią obecnie najskuteczniejszą metodę długotrwałego leczenia otyłości. W Polsce wykonuje się około 5 tysięcy takich zabiegów rocznie i liczba ta stale rośnie. Do dwóch lat po operacji, masa ciała pacjenta (przestrzegającego ścisłe zalecenia) systematycznie się zmniejsza. Jednak tkanka skórna nie ma tak doskonałych właściwości adaptacyjnych i podlega jedynie niewielkiej redukcji. W rezultacie, nadmiar skóry uniemożliwia uzyskanie pełnej satysfakcji z wykonanej procedury bariatrycznej. Jednak, prężnie rozwijająca się chirurgia plastyczna oferuje możliwości rozwiązania tego problemu- abdominoplastykę po bariatrii.

Na czym polegają operacje bariatryczne?

W 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała najnowsze dane dotyczące występowania nadwagi i otyłości na świecie: ponad 1,9 mld dorosłych miało w 2016 roku nadmierną masę ciała, a otyłość prawie 650 mln osób. Porównując te dane do pozyskanych przed 40 latami liczba chorych z otyłością zwiększyła się niemal trzykrotnie. Okazuje się, że w wielu przypadkach dieta redukcyjna i podjęcie aktywności fizycznej jest niewystarczające do osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Wtedy, metodą z wyboru, jest leczenie chirurgiczne. O wyborze najlepszej techniki bariatrycznej, dla danego pacjenta, decyduje lekarz prowadzący w porozumieniu z chorym(oraz przy współudziale lekarzy innych specjalności). Oto kilka najpopularniejszych metod:

  • Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka- polega na wycięciu m.in. części żołądka, wydzielającego grelinę (hormon głodu). W efekcie pacjent odczuwać będzie zmniejszone łaknienie. Natomiast wycięcie okolicy rozrusznikowej żołądka powoduje przyśpieszenie przechodzenia pokarmu przez przewód pokarmowy. Zabieg ten doprowadza do utraty ok. 35% masy ciała.
  • Operacja „gastric bypass”- polega na wytworzeniu małego zbiornika żołądkowego. Dołącza się do niego pętlę jelita cienkiego, w której nie ma soków trawiennych. Pętlę tę łączy się z pętlą zawierającą soki trawienne- i tam dopiero zaczyna się trawienie. W rezultacie, zmniejsza się możliwa do przyjęcia jednorazowa porcja jedzenia. Po operacji zachodzi konieczność systematycznej kontroli poziomów niektórych witamin i mikroelementów (witamina B12, żelazo, wapń). W tym przypadku, można spodziewać się utraty około 30% do 40% całkowitej masy ciała.
  • Endoskopowe wprowadzenie balona żołądkowego- jest to miękki, silikonowy zbiornik, który zostaje wprowadzony do żołądka, a następnie wypełniony solą fizjologiczną (około 600-700 ml w zależności od modelu). Balon ten częściowo wypełnia żołądek, co ma prowadzić do uczucia pełności i zmniejszać pojemność żołądka. W połączeniu z dietą i modyfikacją stylu życia można oczekiwać utraty 7-15% masy ciała po 6 miesiącach stosowania. Jako samodzielna metoda leczenia otyłości, zabieg ma bardzo ograniczoną skuteczność. Po jego usunięciu u zdecydowanej większości chorych dochodzi do nawrotu choroby.  Metoda ta może być natomiast z powodzeniem stosowana u chorych ze skrajną otyłością, jako przygotowanie do innej metody chirurgii bariatrycznej lub u osób z przeciwwskazaniami do innych technik.

Plastyka brzucha po bariatrii- na czym polega?

Nadmiar skóry po znacznej utracie masy ciała istotnie zmniejsza pewność siebie i zadowolenie z nowego wyglądu. W miejscach bezpośredniego kontaktu dwóch powierzchni skóry, pojawić się może stan zapalny, wyprzenia oraz ubytki naskórka. Zwiększa to ryzyko nadkażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Z tego względu, rekomendowane są pacjentom postbariatryczne zabiegi plastyki powłok brzusznych. Należy pamiętać, że celem zabiegu nie jest odchudzanie samo w sobie. W efekcie zabiegu uzyskuje się znaczną poprawę wyglądu brzucha, ujędrnienie skóry i zarysowanie linii talii. Abdominoplastyka umożliwia przywrócenie poczucie atrakcyjności i komfortu-  jest doskonałym wzmocnieniem efektów leczenia bariatrycznego.

Zabieg plastyki brzucha przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji, chirurg wykonuje cięcie okolicy podbrzusza, a następnie odpreparowuje od mięśni skórę i tkankę tłuszczową, pozbywając się ich nadmiaru. Blizna zazwyczaj nie jest widoczna, ponieważ cięcie wykonuje się pod linią bielizny. Operacja trwa ok. 4 godziny. Czas rekonwalescencji, po którym pacjent może zacząć wracać do codziennych aktywności to 7- 14 dni. Ostateczny efekt wizualny osiągany jest po kilku miesiącach. Po zabiegu należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza i stawiać się na wizytach kontrolnych.

Pacjenci oprócz abdominoplastyki decydują się na inne popularne zabiegi, mające na celu wzmocnienie efektu operacji bariatrycznej. Liposukcja (mechaniczne odessanie tłuszczu), uniesienie obwisłej skóry pośladków, poprawa kształtu piersi czy brachioplastyka (korekcja skóry ramion) to tylko niektóre procedury oferowane przez specjalistów.

Plastyka brzucha po bariatrii- kiedy wykonać?

Pacjent kwalifikowany do abdominoplastyki powinien spełniać ogólne kryteria zdrowotne, odzwierciedlone prawidłowymi wynikami badań zleconych przez lekarza. Ponadto, musi upłynąć odpowiedni czas rekonwalescencji po zabiegu bariatrycznym. Pacjent powinien utrzymywać ustabilizowaną masę ciała przez min. 3 miesiące.