Blog

Operacja nosa chrzęstnego – co można skorygować?

Operacja plastyczna nosa powszechnie zwana jest rhinoplastyką. Stanowi jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Z kolei operacja nosa chrzęstnego uważana jest za jedną z najtrudniejszych zabiegów plastycznych. Obejmuje korektę czubka nosa, czyli tzw. jego część chrzęstną. 

Operacja nosa chrzęstnego – podstawowe informacje

Rhinoplastykę dzieli się na dwa rodzaje. Może obejmować całkowitą operację nosa, czyli zmiany w jego części kostnej i chrzęstnej lub jedynie korektę części chrzęstnej. Ta druga przeprowadzana jest tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Najczęściej operację nosa chrzęstnego wykonuje się, gdy pacjent ma czubek zadarty, opadający, asymetryczny, bardzo duży, rozdwojony lub bardzo szeroki. W tych przypadkach korekcja najczęściej polega na:

  • podniesieniu opadającego czubka nosa, 
  • zmniejszeniu czubka nosa, 
  • obniżeniu zbyt zadartego czubka nosa, 
  • zwężeniu szerokiego czubka nosa. 

Zabieg polega na połączeniu chrząstek skrzydełkowych lub usunięciu ich poszczególnych części. 

Operacja nosa chrzęstnego wykonywana jest zawsze po zakończeniu wzrostu pacjenta. Dla mężczyzn jest to 18 lat, dla kobiet czasami nawet 16. Górnej granicy wieku nie ma, jednak rany pooperacyjne po 35 roku życia dłużej się goją. 

Jak wygląda operacja nosa chrzęstnego

Przed zabiegiem odbywa się szereg wizyt kontrolnych dotyczących przyszłej operacji nosa. Lekarz przeprowadza wstępne badanie wnętrza nosa, jego funkcji oddechowych. W tym czasie ustalany jest również zakres zmian operacyjnych. Pacjent musi wykonać podstawowe badanie laboratoryjne krwi. W przypadku rozpoznanych chorób mogą być zlecone inne badania, zaświadczające o jego stanie zdrowia. Operacja nosa chrzęstnego w zależności od wielkości zmian może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg zawsze odbywa się z udziałem anestezjologa. Przed operacją należy stosować się do paru ważnych zaleceń, m.in. na 2 tygodnie przed operacją nie wolno pić alkoholu, palić tytoniu, ani jeść ostrych przypraw. Korekta trwa krótko. Zazwyczaj jest to od 45 minut do 2 godzin. Jeśli zmiany są małe, a operacja nosa chrzęstnego odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. W przypadku znieczulenia ogólnego należy pozostać na 24 godziny w klinice na obserwacji. Po operacji nos jest stabilizowany szyną termoplastyczną lub gipsem. Zabezpieczenie usuwa się po 7 dniach, a opatrunek po 10. Efekty zabiegu widoczne są najczęściej po 6 miesiącach od dnia przeprowadzonej operacji. W niektórych przypadkach okres ten się wydłuża i może trwać nawet 12 miesięcy.