Choroba (przykurcz) Dupuytrena

Celem operacji jest zlikwidowanie przykurczu palców u osób cierpiących na chorobę Dupuytrena. Efekt operacji uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, płci oraz ogólnego stanu zdrowia. Po zabiegu, większość pacjentów deklaruje zmniejszenie się przykurczu i znacznie lepsze funkcjonowanie ręki.

Czym jest choroba Dupuytrena?

Jest to choroba, która ma podłoże dziedziczne, a pierwsze objawy choroby najczęściej ujawniają się w wieku dorosłym między 40 a 60 rokiem życia. Choroba polega na włóknieniu powięzi znajdującej się pod skórą. Zwykle zmiany nie są bolesne, jednak przebieg choroby bywa nieprzewidywalny. Włóknienie przybiera formę guzków i fałdowania skóry dłoni, co z czasem prowadzi do powstawania przykurczów. Najczęściej przykurz dotyczy palca obrączkowatego i małego (IV i V). Duży postęp choroby znacznie upośledza funkcjonowanie ręki, a tym samym wpływa na pogorszenie jakości życia. Przykurcz Dupuytrena 10 razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Na czym polega zabieg?

Operacja przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, dożylnego. Zabieg polega na plastycznej korekcji przykurczu czyli wycięciu tkanki bliznowatej i zmienionych chorobowo fragmentów rozcięgna dłoniowego. Ze względów estetycznych często stosuje się także miejscową plastykę dłoni, która polega na przeszczepie skóry. Operacja trwa maksymalnie 2 godziny, a po zabiegu pacjent wraca do domu.

Zalecenia po zabiegu oraz okres rekonwalescencji

Przez kilka pierwszych dni po operacji należy odpoczywać i prowadzić oszczędzający tryb życia. W razie pojawienia się dolegliwości bólowych, pacjent może przyjmować przepisane środki przeciwbólowe.  Konieczne jest noszenie opatrunku gipsowego przez około 10 dni. Dreny są usuwane około 2 doby od zabiegu, a szwy ściągane w okolicach 10 doby. Po tym czasie pacjent otrzymuje indywidualne wskazania dotyczące ćwiczeń oraz masowania blizn. Do codziennych zajęć można wrócić już po około 10 dniach.

Efekt operacji

Rezultaty są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, cech indywidualnych praz współpracy z lekarzem. W przypadku niewielkiego stopnia zaawansowania choroby, można po operacji uzyskać pełen wyprost przykurczonych palców. Nawet w przypadku sporego zaawansowania choroby, operacja może poprawić funkcjonowanie ręki i znacznie zmniejszyć skutki choroby.

 

Możliwość wystąpienia powikłań

Jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Może to być krwiak, uszkodzenia nerwu palcowego, zakażenie lub zespół algodystroficzny ręki. Bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza po operacji minimalizuje ryzyko wystąpienia komplikacji.

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Zadzwoń jeszcze dzisiaj i umów się na konsultację. Doktor Łucki odpowie na każde pytanie dotyczące  korekcji przykurczu Dupuytrena.