Chirurgia nosa

Nos znajduje się w centralnej części twarzy i jest najbardziej widoczną jej częścią. Kształt nosa nie zawsze pasuje do twarzy i czasem przyciąga uwagę, której sobie nie życzymy. Korekcja nosa ma na celu poprawę kształtu i wielkości nosa, a co za tym idzie – nadanie twarzy właściwych proporcji. Plastyka nosa jest zabiegiem estetycznym, jednak czasem przeprowadza się korektę krzywej przegrody nosowej, która utrudnia normalne oddychanie.

Jakie są wskazania do korekcji nosa?

  • Deformacja czubka nosa – może być to czubek krzywy, nadmiernie opadający, zbyt wydatny.
  • Nos zbyt wydatny – zbyt długi lub szeroki
  • Nos krzywy
  • Garb na nosie
  • Krzywa przegroda nosowa

Jak przebiega zabieg?

Operacja plastyczna nosa poprzedzona jest konsultacją lekarską, podczas której chirurg ocenia problem i wizualizuje pacjentowi ostateczny kształt nosa. Nos powinien pasować do twarzy, dlatego bardzo ważne jest, aby pacjent skonfrontował swoje oczekiwania z rzeczywistością. Podczas wizyty pacjent dowiaduje się o szczegółach operacji oraz możliwych powikłaniach.

Na kilka dni przed operacją należy zaprzestać palenia papierosów i picia alkoholu. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (dotchawiczym). Podczas operacji, lekarz wykonuje cięcia w przedsionku nosa, dzięki czemu blizny są potem niewidoczne. Następnie dokonywana jest korekcja i nadawanie odpowiedniego kształtu części chrzęstno-kostnej, w zależności od występującego problemu. W miejscu cięć nakładane są szwy wchłanialne, a do przewodów nosowych wkładane setony gazowe, które usuwa się w czwartej dobie. Na nos zakłada się opatrunek gipsowy, w którym pacjent funkcjonuje przez okres około 10 dni. Pobyt w klinice to najczęściej 1 doba.

Korekcja nosa – Jak długo trzeba czekać na efekty?

Przez pierwsze kilka dni pacjent może odczuwać ból w okolicy nosa oraz głowy. Normalne są także zasinienia i obrzęki, które ustępują po około 10 dobach i przy usuwaniu opatrunku gipsowego, są już bardzo mało widoczne i jest to czas, kiedy można już wrócić do codziennych zajęć. Delikatny, ale niewidoczny gołym okiem obrzęk występuje przez kilka miesięcy po operacji. Całkowity efekt możemy zobaczyć mniej więcej po roku.

Wskazania podczas rekonwalescencji

Przez 10 dni po operacji należy prowadzić bardzo spokojny tryb życia. Konieczność noszenia opatrunku gipsowego oraz przeciwwskazanie do bardziej intensywnej aktywności uniemożliwia w tym czasie prowadzenie normalnych zajęć, takich jak chodzenie do pracy. Podczas pierwszych kilku dni, najczęściej konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych oraz stosowania kropel do oczu. Kontrole lekarskie powinny przebiegać według wyznaczonych terminów.

Przeciwwskazania do zabiegu

U niektórych pacjentów wykonanie zabiegu nie będzie możliwe lub może wystąpić konieczność przełożenia operacji na inny termin. Lekarz, podczas konsultacji lekarskiej prowadzi wywiad i może skierować pacjenta na badania. Najczęściej przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu korekcji nosa jest:

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • nowotwór oraz terapia antynowotworowa
  • infekcje ropne
  • niewyrównana cukrzyca
  • nadciśnienie tętnicze
  • problemy z krzepliwością krwi

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz po konsultacji lekarskiej lub zapoznaniu się z wynikami badań. Korekcja nosa jest jednym z bardziej wymagających zabiegów chirurgii plastycznej. Wymaga od operatora niezwykłej precyzji.