Blog

Modelowanie twarzy tłuszczem własnym

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem to nic innego jak przeszczep własnej tkanki tłuszczowej pobranej z okolic, w których jest jej w nadmiarze (na przykład brzucha czy okolic lędźwiowych). Zabieg ten jest naturalny i skuteczny. Pozwala nie tylko na wymodelowanie owalu twarzy, ale również stymuluje regenerację oraz odmładza wygląd skóry.

Modelowanie twarzy tłuszczem własnym – na czym dokładnie polega ten zabieg?

Po pobraniu własnej tkanki tłuszczowej oraz odpowiednim jej przygotowaniu poprzez sedymentację albo wirowanie następuje przeszczepienie jej do twarzy. Własny tłuszcz w ciągu roku od zabiegu wchłania około 30–50% pierwotnej objętości, a więc zabieg może wymagać powtórzenia po pewnym czasie. Na to, jak wchłonie się tkanka tłuszczowa, mają wpływ różne czynniki, między innymi miejsce pobrania, jakość tłuszczu, jakość sprzętu używanego podczas przeszczepu czy sposób przygotowania tkanki tłuszczowej do zabiegu.

Modelowanie twarzy tłuszczem własnym – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są: starzenie się, asymetria twarzy, a także ubytki pourazowe. Natomiast do przeciwwskazań należą: infekcje skóry twarzy, takie jak na przykład opryszczka czy trądzik, choroby tkanki łącznej (na przykład toczeń), choroby nowotworowe oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Modelowanie twarzy tłuszczem własnym – przebieg zabiegu

Zabieg polegający na przeszczepieniu własnego tłuszczu do twarzy w celu jej wymodelowania trwa od 30 do 90 minut, w zależności od powierzchni skóry. Jest bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu u pacjentów, ponieważ przebiega z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Warto zaznaczyć, że składa się on z dwóch głównych etapów. Pierwszy z nich polega na pobraniu tkanki tłuszczowej w ilości około 25 ml, na przykład z ud lub fałdu brzusznego, a następnie przygotowanie jej poprzez usunięcie erytrocytów, nadmiaru płynu i martwych komórek. Drugi etap polega na wstrzyknięciu tkanki tłuszczowej w wybrany fragment skóry twarzy za pomocą cienkiej igły.

Modelowanie twarzy tłuszczem własnym – efekty

Pierwsze efekty po zabiegu można dostrzec już zaraz po jego wykonaniu, jednak na ostateczną ich postać najlepiej poczekać do około 7–10 dni. Po upływie tego czasu znika opuchlizna oraz zasinienie z miejsc, które były poddawane zabiegowi. Oprócz wymodelowania twarzy zabieg stymuluje również skórę do regeneracji, wywołując efekt ujędrnienia oraz odmłodzenia twarzy. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości komórek macierzystych. Uzyskane rezultaty powinny być widoczne przez wiele kolejnych lat.