Blog

modny wygląd nosa

Moda na zadarty nos?

Szacuje się, że w Polsce przeprowadza się nawet kilkanaście tysięcy operacji nosa rocznie. Na procedurę tę decydują się osoby, którym ich dotychczasowy wygląd nosa nie odpowiada, jest przyczyną kompleksów lub problemów zdrowotnych. Pacjenci, przed zabiegiem korekcji nosa pytają często jaki jest obecnie modny wygląd nosa. Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Możliwe kształty nosa

Nos to przede wszystkim ważny element układu oddechowego. Dzięki niemu możliwe jest też odbieranie bodźców węchowych. Ze względu na swoje centralne położenie na twarzy pełni też niewątpliwie istotną cechę determinującą ogólny jej wygląd. Kształt nosa jest cechą bardzo indywidualną- tak naprawdę, każdy z nas ma nos niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Można jednak dany kształt dopasować do kilku najpowszechniejszych:

  • Nubijski nos- charakterystyczny dla osób o afrykańskich korzeniach. Charakteryzuje się on szerokim mostkiem i jeszcze szerzej rozstawionymi skrzydełkami. Popularna osoba posiadająca ten typ nosa jest piosenkarka Beyonce.
  • Prosty nos- ta forma nosa najczęściej pojawia się u Azjatów. Jest prosty i nieco bardziej płaski niż większość innych form. Jego nozdrza są szerokie, a końcówka jest okrągła.
  • Grecki nos- to idealnie prosty nos, bez jakichkolwiek zakrzywień. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbom pochodzącym z czasów starożytnej Grecji.
  • Haczykowaty nos- wiele osób porównuje ten kształt nosa z dziobem ptaka. To wygięte u podstawy nosa kości, aż do samego wierzchołka.
  • Bulwiasty nos- mostek tego rodzaju nosa jest dość prosty, ale końcówka przyjmuje kształt charakterystycznego bąbla, który znacznie wystaje i przyciąga uwagę.

Modny wygląd nosa- to znaczy jaki?

Na estetyczne postrzeganie nosa i jego grzbietu wpływają obowiązujące koncepcje piękna. Te zaś są zmienne w czasie, zależą od norm kulturowych i wzorców rozpowszechnianych przez media.

W czasach starożytnych modny wygląd nosa określano jako duży i orli- symbolizował on bowiem mądrość i odwagę. W dzisiejszych czasach taki kształt jest jednym z najczęściej spotykanych w gabinetach chirurgii plastycznej, celem wykonania jego korekcji.

Ideałem jest obecnie drobny, wąski nos charakterystyczny dla Azjatek. Powinien on być też delikatnie zadarty, aby dodawać twarzy drobniejszego i młodszego wyglądu. Znanymi posiadaczkami takiego nosa jest np. amerykańska aktorka Scarlett Johansson.efekt korekcji nosa

Modny wygląd nosa- nie dla każdego?

Coraz częściej obserwuje się, iż pacjenci oczekują spektakularnych, nierzadko mało realnych do osiągnięcia, efektów operacji nosa. Można przypuszczać, iż przyczyną tego zjawiska jest narzucanie przez wszelkie media konkretnego, idealnego wzorca wyglądu- do którego podświadomie chcemy dążyć.

Może się jednak zdarzyć, iż korekta nosa będzie tak subtelna, że nikt oprócz nas jej nie zauważy.  Często bowiem wszelkie niedoskonałości w wyglądzie, które są źródłem naszych kompleksów, dla innych mogą być zupełnie niezauważalne.

Zdarza się również, że nawet po operacji pacjenci w dalszym ciągu nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. Po kolejnych poprawkach i operacjach- doszukują się kolejnych mankamentów. To tylko zwiększa ich frustrację i wpływa negatywnie na samopoczucie. Ponadto, należy pamiętać, iż każda ingerencja chirurgiczna w nasze ciało wiąże się z możliwymi powikłaniami i komplikacjami. Ryzyko to rośnie, kiedy dana okolica ciała jest kilkukrotnie reoperowana.

Jak wygląda operacja korekcji nosa?

Korekcja nosa to zabieg pozwalający na poprawę estetyki nosa- jego kształtu, proporcji, wyglądu, ale także polepszenie toru oddychania. Można ją wykonać kilkoma technikami, przy czym ta najlepsza dobierana jest indywidualnie do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta.

Proces zmiany kształtu nosa zaczyna się od konsultacji z chirurgiem, który przedstawia szczegóły zabiegu oraz ustala z pacjentem ostateczny kształt nosa.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1,5 do 4 godzin. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na słupku lub wewnątrz nosa. Następnie za pomocą specjalistycznych narzędzi dokonuje odpowiednich modulacji w części kostnej i/ lub chrzęstnej nosa. W trakcie zabiegu skóra jest odwarstwiana od konstrukcji chrzęstno- kostnej, której nadaje się pożądany kształt. Operację kończy założenie cienkich szwów oraz opatrunku.

kobieta z pięknym nosem

Modny wygląd nosa- podsumowanie

Czasami do gabinetów zgłaszają się pacjentki, które już mają dokładnie nakreśloną wizję swojego nowego nosa w stylu konkretnej gwiazdy. Chirurg plastyczny jednak zawsze stara się dopasować go do kształtu twarzy, aby nie zaburzyć proporcji. Dlatego musisz pamiętać o tym, że mały, zadarty nos typu “Barbie” niekoniecznie okaże się idealnie pasujący również do twojej urody. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o poddaniu się korekcji, warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi za i przeciw, przebiegiem operacji oraz możliwymi powikłaniami. Zabieg najlepiej wykonać u doświadczonego specjalisty, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się komplikacji.