Blog

4 mity o operacji powiększenia piersi, które obalamy jeszcze w 2017 roku!

Operacje powiększenia piersi do wciąż najpopularniejsza procedura z zakresu chirurgii plastycznej w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wiele kobiet zdecydowało się na zabieg, dzięki któremu mogą cieszyć się pełnymi piersiami, a popularność operacji spowodowała, że w internecie otwarcie dyskutuje się o zaletach, wadach i ryzyku związanymi z tą procedurą. Wiarygodną odpowiedź na Twoje pytania i wątpliwości otrzymasz zawsze bezpośrednio od chirurga plastyka. Istnieje jednak kilka mitów, które z powodzeniem funkcjonują w internecie jako prawda objawiona, a nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Wraz z kończącym się 2017 rokiem, obalamy najpopularniejsze mity o operacji powiększenia piersi!

1. Implanty powinny być wymieniane raz na 10 lat

Implanty stosowane podczas operacji powiększenia piersi oczywiście nie są wieczne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilku latach wystąpi konieczność wymiany implantów. Może być to spowodowane różnymi czynnikami – niekonieczne związanymi z trwałością implantu, a bardziej z naturalnym starzeniem się skóry (przez co piersi nie wyglądają już tak dobrze jak kilka lat wcześniej). Wymiana implantu może być także konieczna ze względu na uraz, który doprowadził do jego pęknięcia. Nie ma jednak wskazań medycznych, aby implanty wymieniać co 10 lat.

2. Każda kobieta może wybrać taki rozmiar jaki sobie wymarzy

Chirurgia plastyczna wciąż się rozwija i oferuje pacjentkom wiele możliwości. Nie jest jednak prawdą, że dobry chirurg plastyczny zgodzi się na każdy rozmiar jakiego zażyczy sobie pacjentka. Zadaniem każdego lekarza jest działanie dla dobra pacjenta, a zbyt duży rozmiar piersi może zwyczajnie jej zaszkodzić. Ponadto, chirurg plastyk zawsze patrzy na całość sylwetki pacjentki i dąży do tego, aby efekt finalny wyglądał naturalnie i poprawiał wygląd pacjentki kompleksowo. Decydując się na operację powiększenia piersi, zawsze warto kierować się sugestiami lekarza chirurga, bo pamiętajmy, że mamy do czynienia ze specjalistą, który chce nam pomóc.

3. Operacja powiększenia piersi uniemożliwia karmienie piersią

Czasem lekarze sugerują pacjentkom poczekanie z operacją do czasu, aż zakończą karmienie piersią, zwłaszcza wtedy, kiedy pacjentka planuje być w ciąży w najbliższym czasie. Jeśli planujesz operację powiększenia piersi i jednocześnie planujesz mieć dzieci w przyszłości – po prostu uprzedź o tym chirurga plastyka. Wtedy implant zostanie włożony i dobrany w taki sposób, że karmienie piersią będzie możliwe. Badania nie wykazały także, aby implanty miały negatywny wpływ na pokarm. Pamiętaj jednak, że implanty nie są naturalną częścią ciała i zawsze może dojść do komplikacji podczas ciąży (np. pęknięcia implantu w wyniku ucisku tkanek na implant), dlatego warto kontrolować piersi w czasie samej ciąży oraz karmienia.

4. Implanty mogą wpływać na rozwój chorób autoimmunologicznych i raka piersi

Wszystkie przeprowadzone dotychczas badania, a było ich już kilka tysięcy, nie potwierdziły żadnego związku pomiędzy rakiem piersi lub chorobami autoimmunologicznymi a implantami piersiowymi. Ten mit, to w dużej mierze efekt doniesień medialnych, które dość licznie pojawiały się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku tysiąclecia. Nie oznacza to, że rak piersi lub choroby autoimmunologiczne nie zdarzają się kobietom, które przeszły operację powiększenia piersi. Nie jest to wynik poddania się operacji plastycznej piersi.

Konsultacja lekarska jest zawsze tym momentem, w którym powinniśmy zapytać o wszystko, co usłyszeliśmy i przeczytaliśmy, a co wzbudziło nasze wątpliwości. Decydując się na poważny zabieg, powinniśmy przede wszystkim czerpać wiedzę u źródła.