Usuwanie tatuaży

Celem zabiegu jest usunięcie tatuażu pourazowego lub artystycznego metodą chirurgiczną. Znacznie łatwiej wprowadzić barwnik pod skórę niż usunąć zabiegowo trwale wszczepione cząsteczki barwnika. Zabieg  jest wieloetapowy i pozostawia po sobie blizny.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniami do usunięcia tatuażu zwykle są:

  • tatuaż pourazowy – powstały w wyniku urazu, kiedy drobiny brudu lub żwiru dostają się pod skórę, tworząc wyraźny, ciemny ślad (na przykład po upadku z roweru)
  • tatuaż artystyczny – obecnie tatuaże artystyczne są bardzo popularne, jednak nie zawsze ich wykonanie było przemyślane. Wskazaniem jest tatuaż, którego pacjent z różnych powodów nie akceptuje.
  • źle wykonany makijaż permanentny
  • odczyn alergiczny na wprowadzone barawniki

Metody usuwania tatuażu

Najbardziej inwazyjną, ale w niektórych przypadkach najskuteczniejszą metodą usunięcia niechcianego tatuażu jest metoda chirurgiczna. Polega ona na okresowym wycinaniu fragmentów wzoru na skórze w znieczuleniu miejscowym. Opcjonalnie możliwe jest także zastosowanie przeszczepu skóry (w przypadku tatuaży o większej powierzchni). Całkowite usunięcie trwa wiele miesięcy, ponieważ zaleca się usuwanie niewielkich fragmentów tatuażu nie częściej niż raz na 3 miesiące.

Metodą alternatywną może być zastosowanie laseroterapii. W zależności od  barwnika użytego podczas tatuowania, powierzchni tatuażu, rodzaju skóry oraz głębokości umieszczenia barwnika, metoda ta również może być skuteczna. Niektóre barwniki są jednak odporne na działanie lasera. Po laseroterapii również zostają blizny. Wraz z kolejnymi zabiegami wzór staje się coraz bledszy i po serii zabiegów powinien być niewidoczny.  Nie zawsze jest możliwe usunięcie tatuażu ze względu na umiejscowienie oraz rozmiar.

Makijaż permanentny, który jest najczęściej powierzchownym tatuażem można usunąć z pomocą dermabrazji, czyli zabiegu polegającego na złuszczeniu głębszych warstw naskórka.

Wskazania po zabiegu

Lekarz przekazuje indywidualne wskazania w zależności od przyjętej metody usunięcia tatuażu. Najczęściej są to zmiany opatrunków, natłuszczanie blizn i smarowanie ich specjalistycznymi środkami, zachowanie zasad ścisłej higieny oraz nieeksponowanie blizny na działanie promieni słonecznych a także unikanie solarium przez kilka miesięcy po zabiegu. Stosowanie się do wskazań jest bardzo ważne, aby nie dopuścić do stanów zapalnych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wygląd blizn. Czas pomiędzy zabiegami chirurgicznymi jest zależny od procesów gojenia się.

Powikłania

Obie metody usuwania tatuaży niosą za sobą ryzyko powstania blizn, infekcji i rzadko – zakażeń.

Przeciwwskazania

Usunięcie tatuażu nie zawsze jest możliwe ze względu na sam jego charakter. Chirurg może odmówić wykonania zabiegu, jeśli tatuaż zajmuje na ciele dużą powierzchnię, występuje skłonność do powstawania bliznowców lub pacjent ma bardzo ciemną karnację. Ponadto przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu może być zażywanie niektórych leków, infekcje ropne, infekcje bakteryjne i wirusowe, nowotwory oraz niektóre choroby przewlekłe.

O przeprowadzeniu zabiegu decyduje lekarz na podstawie wyglądu tatuażu oraz wywiadu z pacjentem.

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Jeszcze dzisiaj umów się na wizytę u doktora Łuckiego, który może pomóc w usunięciu niechcianego tatuażu, lub też zaleci Ci inną metodę, która zniweluje jego wygląd do stanu, który możesz zaakceptować.