Stulejka

Stulejka jest to to wrodzone lub nabyte schorzenie męskie, którego istotą jest zwężenie ujścia napletka. U chłopców do 3 roku życia, stulejka może być stanem naturalnym, który nie wymaga leczenia. Później schorzenie może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu, problemów z erekcją lub poważnych stanów zapalnych. Zabiegowe metody leczenia stulejki mają na celu odsłonięcie napletka i  w konsekwencji wyeliminowanie wszystkich negatywnych skutków tego schorzenia.

Problem ze stulejką

Stulejka może przybierać różny poziom zaawansowania. Możemy wyróżnić:

  • stulejkę pełną – kiedy odsłonięcie żołędzi w ogóle nie jest możliwe
  • stulejkę niepełną, kiedy jest możliwe częściowe odsłonięcie żołędzi w stanie bez erekcji lub podczas erekcji, ale odsłonięciu towarzyszy ból i ucisk.

Nieleczona stulejka może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Stany zapalne spowodowane zaleganiem wydzieliny lub moczu w napletku, mogą pogłębiać problem ze względu na gojenie się ran i powstawanie blizn zmniejszających elastyczność napletka.

Stulejka negatywnie wpływa na życie seksualne. W skrajnych przypadkach może całkowicie uniemożliwić oddawanie moczu oraz realnie wpłynąć na rozwój stanów nowotworowych prącia. Schorzenie nie jest przypadłością wyłącznie małych chłopców.

Zdarza się, że stulejka pojawia się u dorosłych mężczyzn. O ile stulejkę u dzieci początkowo można leczyć nieinwazyjnymi metodami, tak stulejka u dorosłych najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.

Chirurgiczne metody leczenia stulejki

Stulejkę leczy się z pomocą dwóch metod chirurgicznych i w obu przypadkach celem jest odsłonięcie żołędzi.

  • Obrzezanie (lac. circumcisio) – zabieg polega na usunięciu napletka w zwężonym miejscu i zszyciu skóry prącia szwami wchłanialnymi. Zabieg ten daje gwarancję całkowitego wyleczenia stulejki i stosowany jest najczęściej w sytuacji dużego bliznowacenia napletka, nawracającej stulejki lub na życzenie pacjenta.
  • Plastyka napletka – jest to zabieg operacyjny umożliwiający odsłonięcie żołędzi przy jednoczesnym zachowaniu napletka. Polega na chirurgicznym nacięciu poszerzeniu ujścia otworu napletka. Zabieg niestety nie daje gwarancji całkowitej likwidacji problemu i istnieje ryzyko nawrotu stulejki.

Chirurgiczne zabiegi leczenia stulejki trwają około godziny. Nie występuje ryzyko groźniejszych powikłań przy bezwzględnym trzymaniu się zaleceń lekarza. Oba zabiegi mogą być przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Rodzaj znieczulenia dostosowywany jest do wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Okres rekonwalescencji trwa około tygodnia.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której lekarz podejmuje ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu i udziela pacjentowi szczegółowych informacji dotyczących przebiegu operacji oraz wskazań przed i pooperacyjnych.

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko ma problem ze stulejką skontaktuj się z chirurgiem – plastykiem, doktorem Łuckim i umów się na wizytę oraz zabieg. Nasz telefon znajdziesz poniżej.

601 932 874