Korekcja powiek

Jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest poprawa wyglądu okolic oczu. Zabieg stosuje się w przypadku zarówno powiek górnych jak i dolnych. Najczęściej są to zabiegi mające na celu wyłącznie korekcję estetyczną, jednak zdarza się, że operację przeprowadza się z powodów medycznych, zwłaszcza wtedy, kiedy opadająca powieka uniemożliwia normalne widzenie.

Jakie są wskazania do korekcji powiek?

  • nadmiar skóry na powiekach górnych i dolnych
  • przepukliny tłuszczowe oczodołu
  • „worki pod oczami”
  • opadająca powieka górna
  • wywijanie, zwijanie oraz  wiotkość skóry powiek

Jak wygląda zabieg?

Plastykę powiek najczęściej wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu. W niektórych wypadkach, po ustaleniach z lekarzem, stosuje się krótkotrwałe znieczulenie dożylne. Chirurg plastyk wykonuje cięcie na linii zmarszczki w powiece górnej lub tuż pod linią rzęs na powiece dolnej, a następnie usuwa nadmiar wiotkiej skóry. Po zagojeniu, blizny zostają w ukrytych miejscach. Poddanie się zabiegowi najczęściej nie wymaga hospitalizacji i już po kilku godzinach pacjentka może wrócić do domu. W przypadku zastosowania znieczulenia dożylnego, pobyt w klinice może przedłużyć się do 1 dnia. Zabieg trwa około 1 lub 2 godzin.

Kiedy możesz wrócić do codziennych zajęć?

Pacjentka wychodzi z kliniki z opatrunkiem, który umożliwia widzenie. Przez pierwsze dni może pojawić się dyskomfort i niewielki obrzęk, jednak generalnie, gojenie się ran przebiega bezboleśnie. Po 5 lub 6 dniach, szwy są usuwane. Jeszcze przez kilkanaście dni może utrzymywać się zasinienie, szczególnie jeśli zabieg dotyczył powieki dolnej.  Najczęściej już po 2 tygodniach można wrócić do codziennych zajęć. Całkowity efekt operacji widoczny jest po około 6 lub 7 tygodniach.

Zalecenia pooperacyjne i możliwe powikłania

W każdym przypadku lekarz indywidualnie informuje pacjentkę o zaleceniach pooperacyjnych. Najczęściej wskazaniem po operacji jest odpoczynek i oszczędny tryb życia, przyjmowanie leków przeciwbólowych w razie potrzeby, stosowanie chłodnych okładów oraz kropli do oczu, ponieważ może pojawić się problem z suchością oka. Czasowo może pojawić się także nadwrażliwość na światło, a rzadziej – czasowe problemy z domykaniem powieki.

Efekt operacji

Efekty operacji chirurgicznej powiek są długotrwałe, czyli utrzymują się kilka, czasem nawet kilkanaście lat. Dzięki operacji chirurgicznej powiek, skóra wokół oczu staje się napięta, a nadmiary skóry tworzące nieestetyczne worki oraz powodujące problem z opadającą powieką zostają usunięte. Ogólny efekt to świeższe, młodsze spojrzenie i ładniejsza oprawa oczu. Efekt operacji jest najbardziej widoczny wówczas, kiedy górne powieki były bardzo wiotkie a na dolnej tworzył się nieestetyczny „worek”. Korekcji powiek najczęściej poddają się osoby po 40 roku życia. Czasem są to młodsi pacjenci, którzy operacji poddają się wcześniej ze względu na charakterystyczna dla siebie budowę anatomiczną okolic oczu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarska, po której lekarz podejmuje decyzję czy operacja może zostać przeprowadzona w danym czasie. Do najczęstszych przeciwwskazań zaliczamy:

  • okres ciąży oraz karmienia piersią
  • nowotwór oraz terapia antynowotworowa
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewyrównana cukrzyca
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • infekcje oraz stany zapalne skóry powiek i oczu

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Jeżeli masz więcej pytań dotyczących chirurgicznej korekcji powiek zadzwoń jeszcze dzisiaj i umów się na konsultacje u doktora Zbigniewa Łuckiego.