Korekcja blizn

Celem chirurgicznej korekcji blizny jest zmiana jej wyglądu oraz struktury. Całkowite zlikwidowanie blizny nie jest możliwe, jednak można w znaczny sposób poprawić jej widoczność i estetykę. Efekt zabiegu w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji oraz stosowania się do wskazań po zabiegu.

Wskazania do zabiegu korekcji blizn

Blizna powstaje po przerwaniu ciągłości tkanek. Najczęściej blizny są efektem urazów, operacji, oparzeń lub stanów zapalnych po operacji. Wskazaniem do korekcji są nieestetyczne blizny, które powodują u pacjenta kompleksy lub gorsze samopoczucie – szczególnie, gdy są umiejscowione w widocznym miejscu. Wskazaniem do chirurgicznej korekcji blizny jest także blizna, która ogranicza ruchomość stawów. Blizny świeże, czyli te, których wygląd jeszcze się zmienia, nie są wskazaniem do korekcji.

Z powodu naturalnych procesów naprawczych skóry, chirurgiczny zabieg najlepiej przeprowadzić po około 12 miesiącach od powstania blizny. W wybranych sytuacjach można zabieg wykonać wcześniej.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Metoda operacyjna dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Najczęściej, operacja polega na wycięciu całej blizny i zszyciu jej w taki sposób, aby finalnie jej widoczność była jak najmniejsza. Czasem stosuje się także przeszczep fragmentu skóry (przeszczep) z innego miejsca ciała pacjenta.

Zalecenia po zabiegu

Ostateczny efekt zabiegu, w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta do gojenia  oraz powstawania blizn a także od stosowania wskazań po zabiegu. Po tygodniu od zabiegu usuwane są szwy. Przez kolejne 3 tygodnie należy smarować bliznę specjalnymi środkami przepisanymi przez lekarza chirurga. Wraz z upływem czasu należy stosować opatrunki silikonowe, natłuszczać i masować bliznę oraz wstrzymać się z opalaniem  przez co najmniej kilka miesięcy. Ostateczny efekt możemy ocenić po około roku.

Efekt zabiegu

Idealnym rezultatem zabiegu jest cienka, wąska, blada linia w miejscu wcześniejszej blizny. Nawet jeśli z powodu indywidualnych predyspozycji, blizna jest widoczna – jest zdecydowanie ładniejsza, bardziej płaska i mniej przyciągająca uwagę. Pomimo tego, że nie jest możliwe całkowite pozbycie się nielubianej blizny – pacjenci na ogół są zadowoleni z efektów.

Przeciwwskazania do zabiegu

Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu chirurgicznej korekcji blizny podejmuje chirurg. Może on odmówić lub zmienić termin zabiegu w przypadku:

  • indywidualnej skłonności do powstawania bliznowców
  • infekcji bakteryjnych lub wirusowych
  • ciąży i okresu karmienia piersią
  • niewyrównanej cukrzycy
  • niestabilnego ciśnienia tętniczego
  • nowotworów oraz terapii antynowotworowej
  • zaburzeń krzepliwości krwi

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Jeśli masz problem z blizną która może być mniejsza lub lepiej ukryta – zadzwoń jeszcze dzisiaj i umów się na wizytę do doktora Łuckiego.