Blog

Peelingi chemiczne – rodzaje, efekty, przeciwwskazania

Złuszczanie peelingiem chemiczny to rodzaj zabiegu, celem którego jest poprawienie stanu skóry: jędrności, spłycenia zmarszczek i rozjaśnienia przebarwień. Są to coraz popularniejsze sposoby na przywrócenie skórze blasku, jednak peelingi chemiczne nie mogą być wykonywane zawsze i u każdego. Czym są peelingi chemiczne, kto może zdecydować się na zabieg, czego spodziewać się w trakcie i po zabiegu oraz w jakim czasie najlepiej mu się poddać?

Jakich efektów możesz spodziewać się po peelingu chemicznym?

Zastosowanie peelingu chemicznego nie daje tak spektakularnych efektów jak lifting twarzy, jednak może być sporym wsparciem skóry osób u których pojawiły się pierwsze zmarszczki lub powstały problemy z plamami lub przebarwieniami. Czego może się spodziewać po zastosowaniu peelingu chemicznego?

  • Spłycenie drobnych zmarszczek zwłaszcza tzw. kurzych łapek oraz zmarszczek wokół ust.
  • Poprawienie wyglądu zmarszczek spowodowanych naturalnym procesem starzenia oraz ekspozycją na słońce.
  • Poprawić wygląd blizn i przebarwień po trądziku.
  • Rozjaśnienie tzw. „plam wątrobowych” i plam po ciąży.
  • Ogólna poprawa wyglądu skóry.

Kto jest dobrym kandydatem do zastosowania peelingów chemicznych?

Na peelingi chemiczne generalnie dobrze reagują osoby o jasnym fototypie skóry, posiadający drobne problemy ze zmarszczkami,bliznami lub przebarwieniami. Osoby o ciemniejszej karnacji także mogą poddać się zabiegowi z użyciem peelingu chemicznego, jednak efektem ubocznym może być osiągnięcie nierównomiernego kolorytu skóry i plam. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są infekcje wirusowe np. opryszczka oraz silne stany zapalne. Peeling chemiczny nie poprawi stanu skóry obwisłej, z głębokimi zmarszczkami i bruzdami.

Wskazania po zastosowaniu peelingu chemicznego

Peeling chemiczny najlepiej wykonywać jesienią lub zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest słabsze. Przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu nie należy planować podróży w miejsca bardzo nasłonecznione. W tym czasie należy także stosować kremy z wysokim filtrem (co najmniej SPF 30).

Rodzaje peelingów

Istnieje kilka rodzajów peelingów, które różnią się od siebie stężeniem oraz głębokością złuszczania. Dobranie odpowiedniego rodzaju peelingu najczęściej leży po stronie lekarza medycyny estetycznej. Najczęściej stosowane rodzaju peelingów to:

Yellow Peel – jest zabiegiem przeprowadzanym w kilku etapach. W peelingu tym stosuje się kwas glikolowy, kwas retinowy i witaminę C oraz maskę zawierająca kwas fitowy, kojowy i azaleinowy.

Peeling kwasem glikowym – ten rodzaj peelingu stosowany jest w różnych stężeniach – od 20 do 70%. Preparaty o mniejszym stężeniu złuszczają warstwę rogową naskórka. Kwas glikowy o wysokim stężeniu może złuszczyć już wszystkie jego warstwy. Stężenie dobierane jest do problemu skórnego. Efektem zabiegu jest jaśniejsza, wypoczęta twarz oraz spłycenie drobnych zmarszczek i przebarwień.

Peeling chemiczny z kwasem migdałowym – delikatniejszy rodzaj peelingu stosowany u osób z problemem płytkiego unaczynienia skóry. Ma działanie rozjaśniające, spłycające drobne zmarszczki rewitalizujące.

Peeling z kwasem pirogronowym – stosowany w celu spłycenia drobnych zmarszczek oraz blizn potrądzikowych. Zalecany przy problemach z rozszerzonymi porami oraz łojotokiem.

Peelingi chemiczne mogą dać doskonałe efekty, zwłaszcza u osób, które borykają się z problemami blizn potrądzikowych oraz delikatnymi zmarszczkami. Niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń po wykonanym zabiegu. Ochrona przeciwsłoneczna jest wtedy najważniejsza. Zabiegu nie należy planować tuż przed urlopem. Najlepiej poddać się mu zimą lub wczesną wiosną aby mieć kilka tygodni czasu na regenerację skóry. Macie doświadczenia z peelingami chemicznymi?

https://portal.abczdrowie.pl/yellow-peel-wskazania-przeciwwskazania-przygotowanie-do-zabiegu-zabieg-postepowanie-po-zabiegu
https://www.webmd.com/beauty/features/facts-chemical-peels
https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-chemical-peel-treatments#1
http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,peeling-chemiczny-rodzaje-i-zalecenia,10051841,artykul.html