Blog

Łupież – przyczyny i sposoby na radzenie sobie z tym problemem

Łupież to schorzenie z którym zmaga się wiele osób. Choć nie jest to przypadłość groźna dla zdrowia, często wprawia w zawstydzenie. Łupież po prostu widać: na włosach i na ubraniach, co powoduje uczucie dyskomfortu. Czasem do pozbycia się łupieżu wystarczy drogeryjny szampon przeciwłupieżowy lub jeden domowy zabieg. Innym razem potrzeba dłuższej kuracji z użyciem specjalnych szamponów zawierających substancje lecznicze. Skąd bierze się łupież? I w jaki sposób możemy się go pozbyć?

Czym jest łupież i jakie są przyczyny jego powstawania?

Łupież objawia się intensywnym łuszczeniem, najczęściej skóry głowy, choć zdarza się także w innych miejscach na ciele, szczególnie tych bardziej owłosionych,takich jak wzgórek łonowy czy klatka piersiowa u mężczyzn. Łupież spowodowany jest grzybem z rodziny drożdżaków, który żywi się sebum wydzielającym się na powierzchni skóry głowy. Problem z łupieżem częściej mają osoby, które zmagają się z przetłuszczającą skórą. Objawy często nasilają się zimą, ponieważ w tym czasie przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, a przesuszona skóra głowy sprzyja powstawaniu łupieżu. symptomy mogą się także nasilać przy większym stresie. Powodem może być także zbyt dużo cukrów prostych w diecie, nadmierna stylizacja włosów lub brak higieny.

Profilaktyka łupieżu

Osoby, które mają tendencję do powstawania łupieżu, mogą podjąć działania minimalizujące ryzyko nawrotu. Nie zawsze będzie to możliwe, jednak często przy stosowaniu się do kilku zasad udaje się zachować skórę głowy w zdrowiu. Przede wszystkim musimy pamiętać o codziennych nawykach. Jeśli skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza, powinniśmy codziennie być głowę delikatnym szamponami przeznaczonymi do skóry ze skłonnością do powstawania łupieżu. Zimą warto nieco przykręcić ogrzewanie, zwłaszcza na noc. Z pewnością przyjemniej będzie się spało w delikatnie wychłodzonym pomieszczeniu, a skóra głowy nieco odpocznie. Staraj się unikać stresu lub wypracuj dobre dla siebie techniki relaksacyjne. Ogranicz cukier prosty w diecie i staraj się unikać przetworzonej żywności, bo dieta ma niemały wpływ na pojawienie się łupieżu. Zrezygnuj z używania kosmetyków do stylizacji oraz przegrzewania skóry głowy suszarką.

Jak pozbyć się łupieżu – sposoby domowe i apteczne

Najprostszym i najczęściej najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest zastosowanie leczniczego szamponu przeciwłupieżowego zawierającego takie składniki jak ketokonazol, cynk i kwas salicylowy. Lecznicze szampony mają właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i antybakteryjne. Ich stosowanie w dłuższej perspektywie przynosi efekty, a dla ich utrzymania, warto po czasie kuracji umyć głowę takim szamponem od czasu do czasu.

Domowe sposoby na pozbycie się łupieżu to najczęściej stosowanie produktów, które mają działanie nawilżające na skórę głowy oraz naturalnie działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Do domowych sposób na łupież należy wmasowywanie ciepłej oliwy z oliwek w skórę głowy, stosowanie masek z oleju kokosowego lub dodawanie naturalnego olejku z drzewa herbacianego do szamponu. Dobrym pomysłem może być także płukanka z rozmarynu. Naturalne sposoby mogą być skuteczne, jednak nieco bardziej kłopotliwe w stosowaniu i finalnie – nawet bardziej kosztowne niż szampon z apteki. Problemy z łupieżem rzadko wymagają wizyty u lekarza, jednak kiedy pomimo stosowania środków przeciwłupieżowych przez dłuższy czas, skóra głowy wciąż się łuszczy i swędzi – warto wybrać się do dermatologa. Przyczyny łupieżu mogą mieć zupełnie inne podłoże i konieczne będzie zastosowanie innego rodzaju leczenia.