Blog

D jak drobne zabiegi – niewiele, a może znacznie poprawić pewność siebie

Niewielki defekt naszego wyglądu może skutecznie odebrać pewność siebie i obniżyć samoocenę. To, co dla otoczenia jest niezauważalne lub traktowane jako część danej osoby, dla tego człowieka może być źródłem wielu stresów i ograniczeń. Drobne zabiegi najczęściej nie wymagają długiego powrotu do zdrowia a mogą znacznie wpłynąć na samopoczucie. O jakich drobnych zabiegach chirurgicznych mowa?

Korekcja blizn

Ludzie mają różne podejście do blizn na swoim ciele. Dla jednych jest to historia życia zapisana na ciele, dla innych wstydliwy problem, który utrudnia dobieranie stroju, rozebranie się na plaży, a nawet kontakty międzyludzkie. Blizny są efektem przerwania ciągłości tkanki. Powody ich powstawania mogą być bardzo różne. Najczęściej są to blizny po przebytych urazach np. sportowych, po operacjach, po cesarskim cięciu lub blizny zanikowe, wynikające z ostrej postaci trądziku lub drapania zmian podczas ospy. Nie każdy może skutecznie pozbyć się swojej blizny. To wiele zależy od indywidualnych cech i skłonności do gojenia. W niektórych wypadkach blizna przerasta i staje się wypukła. Nie ma wtedy pewności co do tego, że po redukcji blizny nie zajdzie ten sam efekt. W każdym przypadku oceny dokonuje lekarz chirurg, który ocenia, do jakiego stopnia możliwa jest poprawa wyglądu blizny. Korekcja blizn najczęściej polega na wycięciu jej i ponownym, precyzyjnym zszyciu skóry. Docelowo blizna powinna mieć wygląd delikatnej, jasnej i mało widocznej linii. Dużo trudniejsze jest poprawienie wyglądu blizn zanikowych, powstałych w wyniku przebytego trądziku. W tej sytuacji możliwe jest spłycenie blizn z pomocą lasera, peelingów chemicznych i dermabrazji. Należy pamiętać jednak, że w zależności od indywidualnych skłonności – efekt nie zawsze będzie całkowity.

Usuwanie tatuażu

Tatuaże są obecnie bardzo powszechne i od dawna nie kojarzą się już wyłącznie z ludźmi z tzw. półświatka. To powszechny sposób na ozdabianie ciała. Decyzja o zrobieniu tatuażu nie zawsze jest przemyślana, często podejmowana w bardzo młodym wieku lub pod wpływem impulsu. Nie każdy chcę zatrzymywać taką pamiątkę do końca życia. Niektórzy decydują się przykrycie niechcianego wzoru innym. Są jednak takie osoby, które po czasie tatuażu zwyczajnie chcą się pozbyć i sprawić, aby skóra na powrót była pozbawiona zbędnych w ich mniemaniu ozdób. Jeśli tatuaż jest niewielki, można go usunąć techniką chirurgiczną, polegającą na stopniowym wycinaniu wzoru na skórze. Jest to metoda, która daje gwarancję całkowitego usunięcia wzoru, jednak w przypadku dużych wzorów nie jest możliwa do zastosowania. Najczęściej na usunięcie niechcianej ozdoby tą metodą decydują się osoby, posiadające niewielki wzór na ramieniu lub w widocznym miejscu. Drugą metodą stosowaną w celu usunięcia tatuażu jest laseroterapia. Laser nie jest w stanie poradzić sobie z każdym barwnikiem, a znaczenie mają także indywidualne cechy, umiejscowienie barwnika oraz odcień skóry. Z każdym kolejnym zabiegiem tatuaż blednie. Po laseroterapii pozostają blizny. Wiele osób, które chcą usunąć tatuaż tą metodą, rezygnuje po tym, jak dowiaduje się o czasochłonności, bólu oraz braku stuprocentowej skuteczności.

Czasem nawet nie przyjdzie nam do głowy, ze problem z którym się borykamy jak blizna czy znamię, można usunąć i raz na zawsze pozbyć się niechcianego problemu. Jeśli jest coś, co Ci przeszkadza – warto umówić się na wizytę i skonsultować to z lekarzem chirurgiem. Czasem rozwiązanie może być w zasięgu ręki.