Blog

cellulit

Cellulit – przypadłość aż 80% kobiet. Jak z nim walczyć?

Słowo cellulit zna każda kobieta. Dla niektórych z nas jest zaakceptowaną już dawno codziennością, ale dla innych jest smutnym doświadczeniem. Cellulit, zwany pomarańczową skórką lub serkiem wiejskim, jest jedną z najczęściej występujących niedoskonałości kosmetycznych w kobiecym ciele. Cellulit dotyka bowiem od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent kobiet w wieku pomenopauzalnym. Wiele kobiet doświadcza z tego powodu kompleksów. Równocześnie przez cellulit nierzadko rezygnujemy z wyjścia na plażę czy basen. Obawiamy się wzroku, spojrzeń, czy niewyrażonych głośno komentarzy. Powszechne jest przecież utożsamianie posiadania cellulitu i zwykłej otyłości z przejadaniem się i zaniedbaniem ciała. Co prawda zła dieta oraz brak ruchu mogą nasilać problem cellulitu. Jak się pozbyć cellulitu? Czy można go zaakceptować? Co zrobić, by go zakryć?

Cellulit to nie cellulitis

Cellulitis jest to potencjalnie zagrażające życiu zapalenie tkanki podskórnej. Wywoływane jest ono przez bakterie takie jak S.aureus czy S.pyogenes. Może występować po przerwaniu ciągłości skóry poprzez zranienie czy ugryzienie. Do jego głównych objawów miejscowych należą zaczerwienienie, silny ból, a nawet niemożliwość poruszania kończyną. Warto zaznaczyć, że w przypadku cellulitisu pojawiają się objawy ogólne takie jak osłabienie, gorączka oraz dreszcze. W przypadku zauważenia takich objawów u siebie należy szybko skontaktować się z lekarzem. Konieczna jest bowiem intensywna antybiotykoterapia oraz nierzadko interwencja chirurgiczna. Warto zaznaczyć, że na rozwój cellulitisu szczególnie narażone są osoby, które już wcześniej miały problemy ze skórą takie jak łuszczyca czy egzema.

cellulit

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit to, profesjonalnie mówiąc, nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Temu nierównomiernemu rozmieszczeniu towarzyszy obrzęk oraz włókniste zmiany tkanki podskórnej. Cellulit nie występuje przed okresem dojrzewania. Nasila się on w ciąży oraz menopauzie. Jest to związane z estrogenami. Stężenie tych kobiecych hormonów rośnie podczas dojrzewania i ciąży. Tym samym najprawdopodobniej to one są odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Warto też zaznaczyć, że cellulit bardzo rzadko występuje u mężczyzn, u których stężenia estrogenów są przecież bardzo niskie. Podejrzewa się, że w powstawaniu cellulitu mają swój udział niekorzystne zmiany w mikrokrążeniu. Równocześnie badacze wskazują, że gromadzenie się wody może nasilać objawy cellulitu.

Kto jest narażony szczególnie na cellulit?

Cellulit dotyka przede wszystkim kobiety, które przeszły menopauzę. Jest to czynnik zupełnie niemodyfikowalny. Menopauza jest naturalną częścią życia każdej kobiety. Wiadomo jednak, że regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta mogą sprawić, że cellulit będzie powstawał wolniej. Odpowiednia pielęgnacja naszej skóry oraz unikanie długotrwałego stania także jest pomocne. Wykazano także, że spożywanie produktów bogatych w tłuszcze i sól może być czynnikiem ryzyka powstawania cellulitu. Warto zaznaczyć, że niekorzystne jest także nadmierne spożywanie alkoholu. Alkohol prowadzi bowiem do nierównomiernego rozkładu tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Podobnie palenie papierosów uznano za czynnik ryzyka nasilenia się cellulitu. Wynika to z powiększania się puli wolnych rodników w naszym organizmie. Wolne rodniki działają rakotwórczo oraz pogarszają naturalną regenerację naszych tkanek.

cellulit

Domowe sposoby na cellulit

Niestety, skuteczność domowych sposobów jest ograniczona. Niemniej jednak warto zadbać o dostateczną ilość ruchu oraz zdrową dietę. Pomocne będą także kremy, peelingi, a także specjalne balsamy. Ponadto skórę z cellulitem warto masować, co prowadzi do zmniejszenia jej obrzęku. W przypadku cellulitu o dużym nasileniu lub takim, który znacząco wpływa na naszą samoocenę warto skonsultować go z lekarzem medycyny plastycznej. Zaleci on odpowiednie zabiegi oraz prawidłowe leczenie. Mogą to być np. zabiegi z użyciem lasera, mezoterapia lub liposukcja, przy czym ta ostatnia wymaga właśnie interwencji chirurga plastycznego. Należy jednak pamiętać, że cellulit nie decyduje o naszej wartości oraz nie sprawia, że jesteśmy nieatrakcyjne. Nasza atrakcyjność to bowiem nie tylko nasze ciało, ale i charakter.