Blog

A – jak akceptacja – skąd bierze się potrzeba udoskonalania swojego ciała?

Dążenie do doskonałego ciała nie jest wymysłem naszych czasów. Nie jest prawdą także, że kiedyś wygląd nie był ważny. Dążenie do idealnej cery, doskonałych proporcji ciała i pięknych włosów towarzyszyło kobietom od zawsze. Czasem środki do osiągnięcia celu były drastyczne, jednak nawet ból nie powstrzymywał ludzi przed poprawieniem swojego wizerunku. Wszyscy, niezależnie od płci, chcemy być atrakcyjni – dla siebie i dla innych.

Doskonały wygląd dawniej

Przeciwnicy operacji plastycznych i medycyny estetycznej, często podkreślają aspekt bólu oraz możliwość wystąpienia powikłań. Oczywiście, w przypadku inwazyjnych operacji, zawsze występuje ból, jednak dziś możemy skutecznie uśmierzyć go lekami przeciwbólowymi. Ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych zawsze istnieje, jednak możliwość ich wystąpienia jest bardzo niewielka. Jeszcze 100 lat temu chirurgia ogólna dopiero raczkowała, a jednak ludzie decydowali się na poprawianie swojego ciała, wybierając niejednokrotnie bardzo niebezpieczne i ryzykowne sposoby.

Gorsety dla szczupłej talii

Szczupła talia i figura klepsydry, to także dziś pożądany element kobiecego wyglądu. Na szczęście, dziś najczęściej próbujemy uzyskać ten efekt ćwiczeniami i nie stawiamy sobie aż tak wysokich wymagań dotyczących obwodu w talii. Nie dalej jak jeszcze 150 lat temu, kobiety próbowały uzyskać talię jak u osy, stosując sztywne gorsety i to już od najmłodszych lat. Pomimo apeli lekarzy donoszących o szkodliwości gorsetów, kobiety nie dawały się przekonać. 

Długotrwałe noszenie gorsetów powodowało szereg deformacji, ściskanie narządów wewnętrznych i w efekcie ich przemieszczanie. Po latach chodzenia w gorsecie, kobiety nie były w stanie bez niego funkcjonować, bo dochodziło do zaniku mięśni. Zakładanie gorsetu wymagało pomocy innych osób, a także sporej siły. Niektóre kobiety nawet spały w gorsetach. Gorset nie tylko zwężał talię, ale także wypychał biust do góry i nadawał krągłości pupie.

Sposoby na pryszcze, brodawki i piegi

Podczas gdy dziś, piegi dodają kobietom uroku i są obiektem pożądanie niejednej pani, tak dawniej próbowano się pozbyć tego „szpecącego” przebarwienia nawet za cenę zdrowia. Rtęć stosowano nie tylko dla wybielanie piegów, ale także dla usuwania trądziku lub zaskórników. Rtęć rzeczywiście miała działanie silnie złuszczające, jednak przede wszystkim była silnie toksyczna. Dziś, kiedy o tym wiemy trudno sobie wyobrazić na jakie cierpienia był gotów człowiek dla poprawy samego siebie.

Piękne ciało dziś

Dziś na szczęście mamy nie tylko świadomość szkodliwości niektórych działań i przede wszystkim stawiamy na zdrowie. Do idealnej sylwetki dążymy ćwicząc, a o skórę dbamy z pomocą kosmetyków, które przeszły wszelkie testy dermatologiczne. Inne są także kanony piękna, a te, jak wiadomo, ciągle się zmieniają. Piękne ciało, to dziś przede wszystkim – zdrowe ciało. Gładka skóra, wysportowana sylwetka, mocne włosy i paznokcie to w naszej świadomości synonim zdrowia.

Nie zawsze jednak to wystarczy i czasem pojawia się potrzeba poważniejszych zmian. Brak akceptacji jednego elementu naszego wyglądu często powoduje kompleksy i niższą samoocenę. Czasem jest to rozmiar biustu, innym razem nadmiary skóry na brzuchu, które pozostały po ciąży lub sporej utracie wagi. W przeciwieństwie do naszych przodków, dziś możemy poprawić swój wygląd z minimalnym ryzykiem. Operacje plastyczne lub zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej wpływają na postrzeganie siebie, poprawę samopoczucia i AKCEPTACJĘ swojego ciała – bo to właśnie o niej dziś mowa.

Chcemy dobrze wyglądać nie tylko po to, aby podobać się innym. Samoakceptacja wyglądu wpływa przecież na inne aspekty życia – relacje z ludźmi oraz towarzyską i zawodową pewność siebie. Medycyna holistyczna zakłada, że zdrowie to równowaga pomiędzy fizycznością, emocjami, mentalnością oraz duchowością.

Akceptacja siebie jest z pewnością tym elementem, który pozwala osiągnąć wspomnianą równowagę.

źródła:

http://www.lisak.net.pl/blog/?p=2550

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/10/02/nie-uwierzysz-ze-one-to-sobie-robily-najbardziej-szokujace-metody-upiekszania-urody-naszych-prababek/3/